Strona główna

Gmina Gorlice

Ogłoszenia »

Ponowny Apel do Mieszkańców. Uwaga wilki

W okresie ostatnich tygodni odbieramy liczne sygnały  o pojawieniu się na terenie naszej gminy wilków. Sytuacja staje się niepokojąca szczególnie w przypadku miejscowości SZYMBARK – PRZYSIÓŁEK WIATRÓWKI, gdzie zwierzęta te podchodzą blisko zabudowań mieszkalnych. 
  
Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem,  bywa jednak, że podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach. Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta dzikie i w przypadku napotkania wilka należy spokojnie się oddalić. Gdy wilk wielokrotnie pozwala podejść do siebie na odległość poniżej 30 m należy natychmiast powiadomić o tym fakcie Urząd Gminy Gorlice.
W Polsce wilki znajdują się pod ochroną a ich odstrzał jest zabroniony!

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności
oraz przestrzeganie poniższych zasad:
1.    Nie dokarmiaj wilków; jeżeli wilk wydaje się być osłabiony, chory, nie utrzymuje dystansu 30 m od człowieka zawiadom Urząd Gminy Gorlice.
2.    Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, dotyczy to również żywności dla psów i kotów.
3.    Zabezpieczaj pojemniki na odpady kompostowane oraz komunalne.
4.    W okresie między zmierzchem a świtem, zabezpieczaj zwierzęta domowe, psy
w pomieszczeniu lub w kojcu – nie na uwięzi - taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą. W lesie prowadź psa na smyczy!
5.    Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego.
6.    Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie. Za zabite lub ranne zwierzęta gospodarskie pozostawione od zmierzchu do świtu bez zabezpieczenia Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań. W razie wątpliwości w wybraniu sposobu zabezpieczenia możesz skontaktować się z RDOŚ w Krakowie.
7.    W celu uzyskania odszkodowania za utracone zwierzę w wyniku ataku wilka złóż stosowny wniosek w miejscowym Nadleśnictwie.

Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny