Strona główna

Gmina Gorlice

Rozmaitości »

Wycieczka Seniorów do Torunia i Ciechocinka

W okresie wakacyjnym Seniorzy z Gminy Gorlice w dniach 29.07-01.08.2019 wybrali się na 4-dniową wycieczkę zorganizowaną przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice  w ramach projektu Wspólnota łączy - aktywny senior! ASOS  2019.

Tym razem udali się do Torunia, Bydgoszczy, Kłodawy i Ciechocinka. W mieście Kopernika obejrzeli obiekty sakralne, spacerowali po deptaku toruńskim, gdzie na dłużej zatrzymali się przy pomniku Kopernika, oraz obejrzeli seans w Planetarium. Tam też po obejrzeniu układu słonecznego z bliska członkowie wycieczki zrobili pamiątkowe zdjęcie.

W Bydgoszczy  rozpoczęli zwiedzanie od wizyty w Exploseum – centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg – to unikalny na skalę światową przykład architektury przemysłowej zachowanej w praktycznie niezmienionym kształcie od czasów II wojny światowej, w którym umieszczono rozbudowaną, nowoczesną ekspozycję łączącą w sobie tradycyjne elementy wystawiennicze z nowymi, narracyjnymi i multimedialnymi formami. Trasa zwiedzania licząca około 2 kilometrów wiedzie przez 8 budynków połączonym podziemnymi korytarzami. Po południu  zwiedzali  Stare  Miasto z przewodnikiem. Zobaczyli Stary Rynek z pięknymi kamienicami, Katedrę św. Mikołaja i Marcina – najstarszy bydgoski kościół, Wyspę Młyńską – z malowniczą Wenecją Bydgoską, Spichlerze nad Brdą, ul. Długą – główny trakt miasta. Na koniec uczestniczyli w  rejsie tramwajem wodnym „Linia Staromiejska” – była to okazja zobaczenia miasta z innej – wodnej perspektywy.

Ostatni dzień to wizyta  w Ciechocinku gdzie  seniorzy spacerowali pod tężniami. Spacer wokół grzybka i alejami parku uzdrowiskowego przydał się każdemu. Uczestnicy wycieczki zapoznali się także z historią miasta. Ostatni punkt wycieczki to przejazd do Kłodawy–  i wizyta w Kopalni Soli. Seniorzy uczestniczyli w ciekawej  prelekcji o historii powstania złóż kłodawskich i zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia niezapomniane wrażenia!), przejście chodnikami do podziemnej kaplicy św. Kingi – patronki górników solnych, oglądanie wyeksploatowanych komór solnych oraz maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.
Wszyscy zgodnie ocenili, że wycieczka ta była bardzo interesująca i ciekawa. Tak więc do zobaczenia na kolejnej wyprawie..

Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny