Strona główna

Gmina Gorlice

Rozmaitości »

Debata "Jak żyć BARDZIEJ w małej miejscowości?"

Forum - debata "Jak żyć BARDZIEJ w małej miejscowości?"

W roku 2018, ostatnim działaniem w ramach projektu "Aktywne Kobiety w Gminie Gorlice" realizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Zagórzany była debata podsumowująca pierwszy etap projektu.

Spotkanie odbyło się 29 listopada 2018 r. w Sali Bankietowej restauracji  Stary Dworzec. Wcześniej odbyły się warsztaty przygotowujące do tej debaty, podczas których uczestniczki wybrały hasło przewodnie oraz ustaliły listę gości, którzy mogliby nam podpowiedzieć co robić, żeby żyć BARDZIEJ!  W debacie wzięły udział wszystkie kobiety działające w projekcie jak również zaproszeni goście. Łącznie ok 100 osób. Debata odbyła się z wykorzystaniem metody Open Space Technology czyli metody Otwartej przestrzeni. Metoda ta powstała przez przypadek. Amerykanin Harrison Owen zorganizował konferencję do której bardzo długo i intensywnie się przygotowywał. Na zakończenie zadał pytanie co się najbardziej się podobało, wszyscy uczestnicy konferencji mówili, że najlepszą i najbardziej przydatną częścią spotkania były przerwy na kawę. Postawił więc sobie pytanie: Jak można wykorzystać energię i zachwyt panujący podczas dobrych przerw na kawę, aby w czasie spotkania uczestnicy aktywnie angażowali się w pracę i osiągali wyniki? I w ten sposób opracował metodę otwartej przestrzeni, czyli sposób na konferencję, w czasie cały czas trwającej przerwy kawowej. Naszą debatę poprowadziła wspaniale i z wielkim entuzjazmem pani Aleksandra Chodasz, superwizorka, trenerka dramy, prezes Fundacji Rozwoju Dobre Życie. Hasło przewodnie debaty brzmiało "Jak żyć bardziej w malej miejscowości?", do którego każdy obecny na Debacie, bez względu na wiek, płeć stanowisko i doświadczenie życiowe mógł zgłosić temat do dyskusji.

Wypłynęły  przeróżne propozycje oraz ciekawe i nowe rozwiązania. Wśród tematów można wymienić: "Wiem co jem", "Lubię tańczyć i śpiewać", "Ruch to zdrowie", "T jak teatr, S jak sztuka czyli artystą być", "Dbam o środowisko", "Ryzyko", "Otwarte serce czyli pomagając innym pomagam sobie", "Koło Gospodyń - tradycja i kultura", "Nasze pasje - jak je rozwijać", "Profilaktyka zdrowia - jestem bardziej świadomy(a)", "Jak spotkać się, jak pogadać, odstresować, wymienić doświadczenia".

Dyskusje w poszczególnych grupach były ożywione, wywoływały emocje, śmiech, co oznaczało, że taka forma dyskutowania pozwala każdemu aktywnie włączyć się w omawiany temat. Ciekawe rozmowy toczyły się cały czas przy kawie, herbacie oraz przekąskach, ciastach i owocach. Nieraz widoczne były osoby, które przemieszczały się między grupami, chcąc uzyskać informację na inny równie interesujący temat. Podczas dyskusji  opracowywane były raporty, które przekazano do Punktu Informacyjnego. Ogólny raport z wszystkimi tematami, najważniejszymi punktami z dyskusji i wnioskami trafił do organizatorów, którzy udostępnią go zainteresowanym.

Na zakończenie debata została podsumowana - siedząc w kręgu każdy z uczestników mógł wyrazić swoją opinię, swoje emocje, spostrzeżenia. Padły też konkretne propozycje i rozwiązania, które już są realizowane.
Pierwsze wrażenia przekazywane jeszcze podczas imprezy jak również po jej zakończeniu były bardzo pozytywne. Wydaje się, iż ideę Debaty udało się zrealizować skutecznie, chodziło bowiem o promocję kobiecej aktywności oraz wzajemne wsparcie, stworzenie warunków do łatwej wymiany doświadczeń,  do promocji współpracy w obrębie lokalnych społeczności.
 
Debata "Jak żyć BARDZIEJ w małej miejscowości?" organizowana była w ramach projektu „Aktywne Kobiety w Gminie Gorlice”, który jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności w ramach konkursu FIO 2018.

Lidia Klimek


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny