Strona główna

Gmina Gorlice

Rozmaitości »

Wycieczka krajoznawcza Seniorów Gminy Gorlice

1 września 2018 r. 52 seniorów z gminy Gorlice brało udział w wycieczce krajoznawczej do Kielc i Wąchocka. Wycieczka odbyła się w ramach zadania publicznego  z zakresu pomocy społecznej pn. „Prowadzenie ośrodka wsparcia dla osób w podeszłym wieku i młodzieży na terenie gminy Gorlice” realizowanego przez  zaprzyjaźnione Stowarzyszenia Kulturalno - Oświatowe Wsi Dominikowice i Ropica Polska.
  
Seniorzy po przyjeździe do Kielc swoje pierwsze kroki skierowali na wzgórze zamkowe, gdzie znajduje się Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, w którym mieści się Muzeum Narodowe. Następnie z przewodnikiem udali się do  katedry, ogrodów włoskich oraz na rynek.
Najwięcej emocji wzbudziło stare kieleckie więzienie, w którym obecnie zorganizowany został multimedialny Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Seniorzy udali się śladami historii powstańców styczniowych, legionistów, bojowników o wolność w czasie II wojny światowej i prześledzili dążenia Polaków do Niepodległości.

Po tak dużej dawce historii przyszła pora na krótki odpoczynek oraz posiłek, po którym  seniorzy udali się na obrzeża miasta, gdzie znajduje się rezerwat geologiczny „Kadzielnia”. Byli również w Klasztorze na Górze Karczówka.

Ostatnim punktem wycieczki był Wąchock oraz Opactwo Cystersów. Klasztor w Wąchocku jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków romańskiej architektury cysterskiej w Polsce – jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków w Polsce. W klasztorze powstało Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu, w którym można zobaczyć prawdziwe skarby związane z polską historią oraz kulturą. Wśród licznych medali, odznaczeń, dyplomów i świadectw związanych z kolejnymi narodowymi powstaniami znajdują się rękopisy polskich królów, wybitnych postaci historycznych i polskich pisarzy.

Seniorzy zgodnie stwierdzili, że Kielce są przepięknym i bogatym w zabytki miastem. Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili do domów.Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny