Strona główna

Gmina Gorlice

Rozmaitości »

Nagrodzono opiekunów drewnianych zabytków z Małopolski

Właściciele zabytkowego dworku w Kwiatonowicach (gmina Gorlice) – Magdalena Miller i Kasper Świerzowski – zostali laureatami tegorocznej Nagrody im. Mariana Korneckiego.
Dzięki ich wysiłkowi miejsce to nie tylko zyskało dawny blask, ale stało się też ważnym ośrodkiem kulturalnym ziemi gorlickiej. Wyróżnienia przyznawane przez samorząd województwa trafiły także do opiekunów drewnianych dworków, willi i świątyń.

Drewniane zabytki Małopolski zachwycają nie tylko mieszkańców, ale też turystów coraz liczniej odwiedzających nasz region. Ogromna w tym zasługa wielu osób, które poświęcają swój wolny czas, aby ratować przed nieuchronnym upływem czasu te wyjątkowe obiekty, które można znaleźć w wielu miejscowościach regionu – mówił podczas uroczystego wręczenia nagród Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa za dziedzictwo kulturowe.

Przypomniał także, że nagroda im. Mariana Korneckiego jest przyznawana przez Województwo Małopolskie od 2003 r. Do tej pory zostało nią docenionych wielu zaangażowanych społeczników, którzy nie tylko ratują drewniane zabytki, ale też organizują w nich wyjątkowe koncerty, spotkania ze sztuką czy zajęcia, podczas których można poznać dzieje i tradycje związane z naszym regionem.

Poznaj także historię szwajcarskiej podróżniczki

W tym roku nagroda, a wraz z nią 15 tys. zł, trafiła do Magdaleny Miller i Kaspera Świerzowskiego, dzięki wysiłkowi których swoją dawną świetność odzyskał dwór w Kwiatonowicach. Teraz, mieszkańcy i turyści odwiedzający ziemię gorlicką, mogą w nim nie tylko odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody. Jest to też jednak miejsce, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat związanej z kwiatonowickim dworem Liny Bögli – szwajcarskiej podróżniczki, emancypantki, nauczycielki i pisarki. To właśnie ona, na przełomie XIX i XX w., na osiem lat związała swój los z tamtejszym dworem, gdzie pracowała jako guwernantka rodziny Sczanieckich.

Teraz, opiekunowie zabytkowego dworku, przybliżają jej wyjątkową historię m.in. za sprawą cyklu artykułów pt. „Z tajemnic kwiatonowickiego dworu” oraz wydanej we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury książki pt. „Avanti". To jednak nie wszystko – dwór został tez włączony do Literackiego Szlaku Małopolski (a dokładniej do Szlaku Kobiet), a w ubiegłym roku był częścią Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Organizowane są w nim także spotkania literackie i zajęcia dla najmłodszych; można go zwiedzać też m.in. w ramach organizowanego w Małopolsce Święta Ogrodów.

Przypomnijmy, że patronem nagrody jest dr Marian Kornecki, który zapisał się na kartach historii naszego regionu jako wybitny historyk sztuki i uczony bez reszty oddany ratowaniu ojczystego dziedzictwa kulturowego. Był wyjątkowym znawcą architektury drewnianej, a także niestrudzonym inwentaryzatorem tych zabytków.Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny