Strona główna

Gmina Gorlice

Rozmaitości »

Wycieczka do Warszawy

W ramach projektu „Razem dla innych, wspólnie dla siebie” realizowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Dominikowicach, seniorzy wraz z grupa młodych, 5-6 września wyruszyli do  Warszawy. Wyjazd odbył się dzięki  pozyskanym środkom z programu ASOS - 2017 z MRPIPS .

W  2-dniowej wycieczce  uczestniczyło 55 osób. Pierwszym punktem programu był  pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Była to wspaniała okazja skonfrontowania się z nowoczesnymi sposobami przekazu i prezentacji wiedzy z zakresu praw przyrody. Szczególnie dla seniorów, którzy w czasach szkolnych wiedzę poznawali jedynie z podręczników, a tu mieli  okazję do samodzielnego przeprowadzania doświadczeń na interaktywnych wystawach. Następnie uczestnicy zwiedzali Warszawę pod opieką przewodnika i pilota. Dobre warunki pogodowe umożliwiły uczestnikom wycieczki odwiedzić najbardziej znane miejsca Starego Miasta: Zamek Królewski z placem zamkowym i Kolumną Zygmunta, miejsce najważniejszych uroczystości państwowych – Archikatedrę św. Jana, symbole Warszawy – Pomnik Małego Powstańca i Syrenkę Warszawską, pozostałości murów obronnych i Barbakan, Powązki. Dzięki uprzejmości Pani Poseł Barbary Bartuś  wycieczkowicze mogli  zwiedzić Sejm, który w tym czasie był zamknięty i nie był dostępny dla turystów. Bardzo oczekiwanym punktem programu była wizyta w  Muzeum Powstania Warszawskiego. Przez wielu zwiedzane po raz pierwszy, wywarło na wszystkich duże wrażenie.
Dla młodych niesamowitą atrakcją była wizyta na Stadionie Narodowym. Pod koniec wyjazdu wszyscy zgodnie stwierdzili – Warszawa zmieniła się i zmienia. Dla wielu z uczestników wycieczki to nie to samo miasto co przed laty 20, czy 30.

Oczywiście, tak krótki pobyt w Warszawie ograniczył możliwości zwiedzania  całego miasta. Pozostał pewien niedosyt, ale – zdecydowanie wszyscy stwierdzili, że to motywuje nas do przygotowania kolejnych projektów wraz z tematycznymi  wycieczkami nie tylko  do Warszawy.  

Renata Dulęba, Agata Wszołek

Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny