Strona główna

Gmina Gorlice

Rozmaitości »

Debata >Kobieta Dziś i Jutro<

W piątek 13 stycznia 2017 roku odbyła się, po raz pierwszy w gminie Gorlice, I Debata Open Space pod hasłem: Kobieta Dziś i Jutro.

Ponad 68 kobiet z terenu powiatu gorlickiego,  w różnym wieku spotkało się w Ropicy Polskiej, aby motywować się wzajemnie do aktywności społecznej, biznesowej, zawodowej, zwiększyć poczucie własnej wartości i udowodnić, że zawsze można się rozwijać i realizować swoje marzenia.

Całe przedsięwzięcie poprowadziła w mistrzowski sposób Aleksandra Chodasz, prezeska Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”, jednocześnie trenerka i  superwizorka. Pomagały jej Renata Dulęba oraz Beata Kraus, odpowiedzialne za realizację projektu „Akademia Kobiet Aktywnych Społecznie”, bowiem w jego ramach odbyła się Debata.

Każdy obecny na Debacie, bez względu na wiek, stanowisko i doświadczenie życiowe mógł zgłosić temat do dyskusji. Wypłynęły zatem tematy i rozwiązania zaskakująco ciekawe i nowe. A jakie ? Otóż wśród tematów można wymienić: Nieposkromione, ale spełnione – Kobiece pasje; Jaki powinien być wizerunek współczesnej kobiety; Czy jest coś co nas Kobiety ogranicza?; Jaką być teściową, by znaleźć się w jednej grupie z synową?; Czy Kobieta samotna/samodzielna może być szczęśliwa?; Praca jak ją znaleźć, a nie tylko szukać; Jak się pogodnie zestarzeć?; Czym dla nas Kobiet jest sukces?

Dyskusje w poszczególnych grupach były dynamiczne, czasem wywoływały emocje, salwy śmiechu, co oznaczało, że każda z uczestniczek aktywnie włączyła się w omawiany temat. Nieraz widoczne były osoby, które przemieszczały się między grupami, chcąc uzyskać informację na inny równie interesujący temat. Po każdej dyskusji opracowane zostały raporty, które przekazano do Punktu Informacyjnego. Ogólny raport z wszystkimi tematami, najważniejszymi punktami z dyskusji i wnioskami trafi do organizatorów, którzy udostępnią go zainteresowanym poprzez stronę internetową projektu.

Ciekawe rozmowy toczyły się również w czasie przerw przy kawie, herbacie oraz przekąskach, które również zostały przygotowane przez uczestniczki projektu.

Pierwsze wrażenia przekazywane jeszcze podczas imprezy były pozytywne. Wydaje się , iż ideę Debaty udało się zrealizować skutecznie, chodziło bowiem o promocję kobiecej aktywności oraz wzajemne wsparcie.

Sam prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Kultury „Persiina”, Bogdan Malesza, nie ukrywał zadowolenia z przebiegu przedsięwzięcia. Jak sam twierdził frekwencja zaskoczyła organizatorów bardzo miło, tego typu udane przedsięwzięcia dodają  skrzydeł i energii do dalszego działania.

Debata Kobieta Dziś i Jutro organizowana była w ramach projektu „Akademia Kobiet Aktywnych Społecznie”, który jest finansowany przez  Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach konkursu FIO 2016.

Beata Kraus
Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny