Strona główna

Gmina Gorlice

Rozmaitości »

Łukasz Dyczko z Kobylanki zwycięzcą Konkursu Eurowizji

WYSTĘP ŁUKASZA DYCZKO

18-letni Łukasz Dyczko z Kobylanki został zwycięzcą 18. edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków.

W imieniu Samorządu Gminy Gorlice gratulacje z wygranej, Panu Łukaszowi, złożyli wójt gminy Ryszard Guzik wraz z przewodniczącym rady gminy Aleksandrem Kaliszem, radną z Kobylanki Agnieszką Kosibą – Szkiluk i sołtysem Kobylanki Andrzejem Skowronkiem.
Wójt podkreślił radość i wielką dumę dla Gminy Gorlice, wsi Kobylanka, całego regionu, że mamy takiego artystę na skalę europejską, który swoim występem dostarczył wszystkim wielu niesamowitych emocji i wzruszeń. Gratulując tego osiągnięcia, wyraził nadzieję, że to dopiero początek wspaniałej kariery.

Panu Łukaszowi Dyczko życzymy wytrwałości i radości w doskonaleniu swoich umiejętności oraz spełnienia osobistych i artystycznych marzeń.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

18-letni Łukasz Dyczko z Kobylanki został zwycięzcą 18. edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków.
Polak wykonał "Rapsodię na saksofon altowy" Andre Waigneina.

Finałowy koncert odbył się w sobotę (3 września 2016 r.) w Kolonii w Niemczech. Polski saksofonista, okrzyknięty "nową gwiazdą muzyki poważnej", wygrał rywalizację z muzykami reprezentującymi 10 krajów m.in. Szwecję, Węgry, Słowenię, Niemcy, Czechy, Norwegię i Austrię.

Dyczko uznany za najlepszego młodego muzyka-instrumentalistę otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. euro i zaproszenie do wspólnego koncertu z orkiestrą symfoniczną stacji WDR.

Występy młodych muzyków oceniało pięcioosobowe jury. Przewodniczył mu światowej sławy skrzypek Julian Rachlin.Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków (Eurovision Young Musicians Competition) odbywa się co dwa lata. Uczestniczą w nim artyści poniżej 18 roku życia, wykonujący utwory muzyki poważnej. Organizatorem konkursu jest Europejska Unia Nadawców (EBU). Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 11 maja 1982 r. w Manchesterze w Wlk. Brytanii.

Łukasz Dyczko jest trzecim Polakiem, który zwyciężył w tym konkursie. W 1992 roku pierwsza nagroda przypadła polskiemu skrzypkowi Bartłomiejowi Niziołowi, a 2000 r. główną nagrodę otrzymał pianista Stanisław Drzewiecki.

Łukasz jest absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gorlicach, a obecnie uczniem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Ma w swojej karierze również wiele innych zwycięstw m.in. w XI Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku (2014), Międzynarodowym Konkursie Muzycznym "Marco Fiorindo" w Turynie (2013), X Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle (2015), I Śląskim Konkursie Saksofonowym w Katowicach (2014), Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Trzcianie (2016).

Od 2013 r. jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji Pro Musica Bona, Fundacji Sapare Auso. W obecnym roku szkolnym otrzymał stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

- Na początku jako dziecko nie wiązałem swojej przyszłości z muzyką. Aczkolwiek wiedziałem, że zawsze będzie mi ona towarzyszyć. Bez instrumentu czułem się, jak bez jednej ręki. Marzę, aby zostać muzykiem, który będzie inspirował odbiorców. Nie chciałbym ograniczać się do jednego stylu, bo uważam, że współczesny muzyk powinien charakteryzować się wszechstronnością - deklaruje Łukasz.

(źródło: tvn24, Gazeta Krakowska, fot. Michael Probst, AP Photo)
 

INFORMACJE W MEDIACH O ŁUKASZU DYCZKO

tvn24
tvn24 wywiad
tvn24 Polska i Świat
gorlice24
tvp info
tvp wywiad
interia

Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny