Strona główna

Gmina Gorlice

Rozmaitości »

Cmentarze wojskowe z I wojny światowej w gminie Gorlice

Cmentarze wojskowe z I wojny światowej powstały po Bitwie Gorlickiej, która miała miejsce w maju 1915 r. Tu miały miejsce najbardziej zacięte walki na froncie wschodnim. Podczas bitwy zginęło 20 tys. żołnierzy różnych narodowości. Względy praktyczne i humanitarne spowodowały, że chciano godnie i trwale upamiętnić poległych, także przeciwników, bez różnicy narodowości, przynależności wojskowej i wyznania. Wybudowano prawie 400 cmentarzy. Twórcami cmentarzy byli wybitni artyści i architekci. Miejsca te zasługują na szczególną pamięć i szacunek mieszkańców i turystów. Większość z nich włączonych jest do Szlaku Cmentarzy Wojskowych z I Wojny Światowej utworzonego w Małopolsce.

Gmina Gorlice podejmuje wiele działań mających na celu ochronę i remont cmentarzy wojskowych z I wojny światowej. W ostatnich latach dokonuje się remontu kapitalnego wszystkich cmentarzy położonych na terenie gminy Gorlice. Uzupełniono i wyremontowano ogrodzenia z kamienia, naprawiono ogrodzenia stalowe, oczyszczono mury, pomalowano krzyże żeliwne.

W 2014 r. wybudowano ścieżkę rowerowo – spacerową biegnącą od granicy Gorlic z Ropicą Polską do Szymbarku pod Kasztel, wzdłuż rzeki Ropy w ramach projektu „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej – etap I”. Ścieżka ma 5 km długość i mogą z niej korzystać piesi i rowerzyści. Oznakowana została także druga część Szlaku w Zagórzanach i Klęczanach.

CMENTARZE WOJENNE W GMINIE GORLICE

SZLAK FRONTU WSCHODNIEGO I WOJNY ŚWIATOWEJ

PROGRAM OBCHODÓW 100-LECIA BITWY GORLICKIEJMapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny