Strona główna

Gmina Gorlice

Rozmaitości »

Spotkanie Plenerowe „A u nas już jesień” w Szymbarku

W dniu 22 października 2013 r. Zespół Szkół w Szymbarku wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Wspierania Oświaty i Kultury w Szymbarku zorganizował IX Gminne Spotkanie Plenerowe „A u nas już jesień”. Tegoroczna edycja zorganizowana w pobliskim skansenie pod hasłem „W szymbarskiej zagrodzie”, zgromadziła około 150 uczniów i nauczycieli klas edukacji wczesnoszkolnej szkół Gminy Gorlice oraz wielu rodziców i gości. Uczestnicy mogli oglądać prezentacje artystyczne w wykonaniu uczniów oraz poznać pracę i rękodzieło dawnych rzemieślników oraz ludowych artystów - kowala, garncarza, prządek i innych.
W pomieszczeniach skansenowskich najmłodsi z zaciekawieniem próbowali skubania pierza, mielenia zboża w żarnach, tkania kilimów oraz krązania (szatkowania) kapusty. Spacerując przy wspaniałej pogodzie można było kosztować potraw przygotowanych przez panie z Rady Rodziców i Koła Gospodyń Wiejskich w Szymbarku.
Plenerowe spotkanie jest częścią szerszego projektu dofinansowanego przez Fundację PGNiG im. I. Łukasiewicza, którego celem jest przybliżenie uczniom klas I – III szkół podstawowych tradycyjnej kultury dawnej wsi. Jeszcze przed imprezą uczniowie poszczególnych szkół przygotowali wywiady z najstarszymi mieszkańcami podgorlickich miejscowości. Przed nimi także konkurs plastyczny ilustrujący jak dawniej jesienią pracowano w polu i wiejskiej zagrodzie.
Projekt przygotowały i realizowały Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Oświaty i Kultury w Szymbarku – Małgorzata Kamińska oraz nauczycielki: Krystyna Dudek i Agnieszka Stawiarz. Prowadzony był przy wsparciu naszych partnerów: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów oraz Ośrodka Kultury Gminy Gorlice, który w trakcie imprezy plenerowej zaprezentował efekty własnego projektu „Przygoda z tkactwem”.


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny