Strona główna

Gmina Gorlice

Rozmaitości »

80. rocznica śmierci Aleksandra hr. Skrzyńskiego

Żył w Zagórzanach Człowiek szczególny i jest w Zagórzanach miejsce szczególne. Jadąc od Gorlic za zespołem pałacowo-parkowym i Nadleśnictwem, nieco w bok od głównej drogi znajduje się piramida z górującym nad nią krzyżem i postacią umęczonego Chrystusa. Monumentalny grobowiec dawnych właścicieli Skrzyńskich. Mauzoleum ufundował swoim rodzicom ostatni z rodu hrabia Aleksander. Postać nietuzinkowa, bo doktor praw, dyplomata, trzykrotny minister spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej, w końcu premier rządu „zgody narodowej” (1925/1926). Przewrót majowy zakończył jego polityczną karierę i Aleksander wrócił do rodzinnych dóbr. Dbał o rozwój gospodarczy Ziemi Gorlickiej. Zginął w wypadku samochodowym 25 września 1931 roku pod Ostrowem Wielkopolskim. Pogrzeb z wielkimi honorami z liczną asystą odbył się 1 października w Kobylance. Następnie w 1932 roku doczesne szczątki eksportowano do rodzinnego grobowca w Zagórzanach.

Słoneczny sobotni poranek 24 września 2011 r. zgromadził chcących upamiętnić 80. rocznicę tragicznej śmierci Aleksandra hr. Skrzyńskiego. Młodzież szkolna zaintonowała Mazurek Dąbrowskiego i tym patriotycznym akcentem rozpoczęła się uroczystość. Melodia trębacza Słuchajcie wszyscy poprzedziła wystąpienie Dyrektora Zespołu Szkół w Zagórzanach, Iwony Jamro, przybliżające zebranym sylwetkę i zakres działalności obywatela Ziemi Gorlickiej, Polski i Europy. Następnie przy wtórze werbla, znicze i wiązanki kwiatów złożyły delegacje: Zespołu Szkół w Zagórzanach na czele z dyrektorem, Ośrodka Kultury Gminy Gorlice pod przewodnictwem dyrektora Franciszka Rzeszutka, Maria Cieśla - kierownik Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu filia w Gorlicach oraz Maria Haluch-Grądalska, autorka publikacji o Aleksandrze Skrzyńskim.

 

Młodzież złożyła znicze pod piramidą oraz sąsiadującym grobowcu rodziny Zająców. Podniosłą uroczystość zakończył sygnał Wojska Polskiego, wykonany na trąbce. Ceremonię prowadziła Małgorzata Stępień, nauczyciel historii. Oprawę muzyczną przygotował chór ZS w Zagórzanach oraz członkowie orkiestry OSP Dominikowice.

Dnia 10 października w budynku Zespołu Szkół w Zagórzanach odbędzie się sesja historyczna „Aleksander hr. Skrzyński – rodem Zagórzanin – duchem Europy Obywatel” przygotowana przez ZS w Zagórzanach, Bibliotekę Pedagogiczną w Gorlicach oraz OKGG filia Zagórzany.

Aleksander hr. Skrzyński

Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny