Strona główna

Gmina Gorlice

Sołectwa »

Kwiatonowice

Położenie, ludność


Wieś Kwiatonowice położona jest na wierzchowinie, na wysokości 425 m npm. Ma powierzchnię 442 ha.

Historia, zabytki, turystyka

Historycznie wieś związana była z Bieczem (10 km) i Ziemią Biecką. Wymieniana w dokumentach już XIV w., należała do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

Położenie sołectwa na wzgórzu sprawia, że na turystów odwiedzających miejscowość czekają piękne miejsca widokowe – rozległe panoramy Beskidu Niskiego i Pogórza Ciężkowickiego. We wsi zachowało się w szczątkowym zakresie tradycyjne budownictwo wiejskie (pogórzańskie).

W Kwiatonowicach warto obejrzeć: w centrum wsi XIX – wieczny dwór i ogród dworski z najliczniejszym w gminie skupiskiem drzew – pomników przyrody, kapliczkę i przydrożny krzyż z 1903 r.

Wieś Kwiatonowice to w niewielkim stopniu przekształcony teren rolniczy o czystym środowisku naturalnym, gdzie utrzymuje się tradycja uprawiania kwietnych ogródków przydomowych oraz gdzie pielęgnuje się tradycje kulturowe i kulinarne.

Mieszkańcy wsi pielęgnują swoje tradycje i jednocześnie ciekawi są tradycji innych. Charakteryzuje ich życzliwość i serdeczność.

W miejscowości prężnie działa Kwiatonowickie Stowarzyszenie HOMINI i Koło Gospodyń Wiejskich.

Wieś ma ciekawy ślad szwajcarski – na przełomie XIX i XX wieku na dworze mieszkała szwajcarska pisarka i podróżniczka Lina Boegli, tu napisała dwie książki. Śladem tym jest zainteresowana współczesna szwajcarska pisarka Judith Arlt, bywająca w Kwiatonowicach i Fundacja Pro Helvetia. Przygotowywane są wspólne projekty artystyczne.

W sołectwie wybudowano nowoczesną szkołę podstawową z salą sportową. Oddano do użytku boisko piłkarskie. Działa Ludowy Klub Sportowy i Uczniowski Klub Sportowy „Olimp”.


Dokonano rozbudowy i modernizacji budynku WDK w Kwiatonowicach. Wykonano termomodernizację i przebudowę garażu OSP. Zainstalowano sprzęt do ćwiczeń ruchowych dla osób ze schorzeniami kręgosłupa - rower treningowy, stepper, orbitek, bieżnia elektryczna.

Instytucje i organizacje

Sołtys
Stanisław Żegleń
Biuro sołtysa – budynek WDK
tel. 697 051 532

Zespół Szkolno - Przedszkolny
Kwiatonowice 21
38-333 Zagórzany
tel./fax 18 351 25 20
e- mail:  zsp-kwiatonowice@gmina.gorlice.plKwiatonowickie Stowarzyszenie HOMINI 
tel. 519 457 244, 519 549 315
e-mail: sowkkwiatonowice@o2.pl

Ośrodek Kultury Gminy Gorlice – filia w Kwiatonowicach
Szkoła Podstawowa

Ochotnicza Straż Pożarna
Kwiatonowice 2

Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Królowej Polski
38 – 333 Kwiatonowice
tel. 18 351 11 10

więcej o miejscowości na stronie internetowej:
http://www.kwiatonowice.pl/


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny