Strona główna

Gmina Gorlice

Inwestycje »

Rozbudowa Wiejskiego Domu Kultury w Dominikowicach (tv)


Wiejski Dom Kultury w Dominikowicach zostanie nie tylko rozbudowany, ale także gruntownie wyremontowany i docieplony, dzięki czemu działające w nim organizacje będą miały jeszcze lepsze warunki do promocji lokalnych tradycji. Budynek zyska także nowe wyposażenie, które będzie służyć nie tylko miejscowym muzykom i artystom, ale też mieszkańcom gminy.

18 sierpnia 2017 r. w Urzędzie Gminy Gorlice nastąpiło podpisanie umowy na dofinansowanie rozbudowy Wiejskiego Domu Kultury w Dominikowicach.


Umowa gwarantująca przyznanie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 została podpisana przez wicemarszałka Stanisława Sorysa oraz wójta gminy Gorlice Ryszarda Guzika
i skarbnik Krystynę Bugno. W podpisaniu umowy wzięła udział także Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego. Dotacja unijna wynosi 1,36 mln zł, a całkowita wartość projektu to 2,48 mln zł.


Dzięki środkom unijnym małopolskie instytucje kultury mogą rozwijać się jeszcze prężniej. To niezwykle ważne, że pieniądze przeznaczane są nie tylko na muzea, teatry czy centra kultury działające w dużych miastach, ale także na instytucje z mniejszych miejscowości regionu. Jednym z takich miejsc jest wiejski dom kultury w Dominikowicach, w którym mieszkańcy ziemi gorlickiej mogą poznawać tradycje swojej małej ojczyzny oraz angażować się różne lokalne projekty. Ogółem ze środków RPO na rozwój instytucji kultury w całej Małopolsce przeznaczyliśmy ponad 43,5 mln zł – mówił wicemarszałek Stanisław Sorys.

W ramach inwestycji zaplanowano rozbudowę istniejącego domu kultury w Dominikowicach (w miejscu znajdującego się obecnie niezagospodarowanego parkingu oraz placu manewrowego). W jej efekcie budynek zyska nowe pomieszczenia, których powierzchnia wyniesie aż 490 m2, a ściany i dach budynku zostaną solidnie ocieplone. Wyremontowane zostaną także instalacje: wodna, kanalizacyjna, elektryczna i centralne ogrzewanie. Co więcej, dzięki przeprowadzonym pracom obiekt będzie nie tylko bardziej estetyczny, ale też przyjazny dla środowiska. Planowany termin zakończenia inwestycji to druga połowa 2018 r.

Samorząd województwa poprzez programy europejskie wspiera działania inwestycyjne, ale też inicjatywy edukacyjne, społeczne czy kulturalne. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wkład własny samorządów lokalnych. Każde realizowane w ten sposób przedsięwzięcie to wspólny sukces samorządu wojewódzkiego oraz poszczególnych gmin – podkreślała Urszula Nowogórska, przewodnicząca SWM.

Warto podkreślić, że wieś Dominikowice jest znana ze swojej aktywności społecznej i kulturalnej. Tradycje regionalne są tu kultywowane m.in. przez działający od 25 lat zespół folklorystyczny „Beskidy”, młodzieżowy zespół pieśni i tańca „Małe Beskidy” oraz orkiestrę dętą ochotniczej straży pożarnej. Występom orkiestry OSP towarzyszą często pokazy mażoretek, a ofertę kulturalną dopełnia prężnie działające koło gospodyń wiejskich.

Rozbudowany budynek z pewnością pomoże też w rozwijaniu artystycznej wioski tematycznej. Już wiadomo, że swoją siedzibę znajdzie tam też nowa kapela ludowa.

źródło: UMWM,
własne

Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny