Strona główna

Gmina Gorlice

Kultura » Wydarzenia Kulturalne »

Jubileusz 20-lecia Orkiestry Dętej OSP z Dominikowic (tv)


Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dominikowicach świętowała swoje 20-te urodziny, organizując uroczyste koncerty jubileuszowe w Gorlickim Centrum Kultury.

Nie ma chyba w powiecie osoby, która nie znałaby orkiestry dętej z Dominikowic. Są w zasadzie wszędzie. Od festynów, lokalnych akademii po duże powiatowe uroczystości. Grają na mszach świętych, prowadzą Marsz dla Życia i Rodziny, koncertują.
Orkiestra Dęta OSP powołana została na mocy uchwały zarządu OSP 8 czerwca 1999 roku. Za oficjalną datę rozpoczęcia działalności uznaje się 28 października 1999 roku. Wtedy odbyło się pierwsze spotkanie założycielskie orkiestry z udziałem Roberta Ludwina, Floriana Przybytnia, Jana Kędziora i Dariusza Przybytnia. Po raz pierwszy zagrali przed publicznością w 2001 roku podczas Bożego Ciała. Dyrygentem orkiestry jest nieprzerwanie od dwóch dekad Roman Korbicz, instruktor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice.

Muzycy to mieszkańcy ziemi gorlickiej. Znamy ich na co dzień ze szkół, urzędów, różnych firm, sąsiedztwa. Grają podczas odpustów, festynów, przez lata brali udział w Panoramie Kultur, dołączyli do Orszaku Trzech Króli, prowadzą Marsza dla Życia i Rodziny, grają na uroczystościach patriotycznych i religijnych. W 2003 roku do orkiestrantów dołączyły mażoretki.

Podczas urodzinowego koncertu kolejny raz potwierdzili, że są profesjonalistami. Zagrali popularne, ale wcale nie takie łatwe, utwory z repertuaru muzyki filmowej, klasycznej, popularnej. Wybrzmiała między innymi „Dakota”, „Piraci z Karaibów”, ale też „Time to say goodbye” czy „Sway”. Popis umiejętności dały mażoretki. Zresztą to właśnie one witały na schodach GCK-u gości, którzy przyszli na jubileuszowy koncert.

Na scenie razem z muzykami zaśpiewał chór parafialny Arka z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kobylance, przyjechał Zespół Folklorystyczny Beskidy z Dominikowic. Fenomenalny popis taneczny dali Angelika Druciak i Artur Bajorek ze szkoły tańca Show Dance Wojciecha Ludwina. Jubilaci nie zapomnieli o najmłodszych gościach i widzach, których zabawiali Zuzanna Sikora oraz Magdalena Kędzior w towarzystwie bajkowego Olafa (Witolda Michalika) z Grupy Animacyjnej Zwariowani.

Nie mogło oczywiście zabraknąć podziękowań, gratulacji, życzeń, prezentów i urodzinowego tortu. Przywołani zostali założyciele, byli członkowie i wszyscy, którzy przez te lata pracowali na rzecz świetności orkiestry. Życzenia płynęły od samorządowców, zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, grup folklorystycznych.

Kwintesencją wszystkich powinszowań, było to, co powiedziała Romanowi Korbiczowi Karolina Miarecka z OKGG: dzisiaj orkiestra gra w Gorlickim Centrum Kultury, jutro czeka ją Tauron Arena w Krakowie, pojutrze Torwar Warszawa, a na finał – filharmonia wiedeńska! I tego planu się trzymamy!

Z okazji jubileuszu, w imieniu Samorządu Gminy Gorlice, gratulacje i życzenia złożyli wójt gminy Gorlice Jan Przybylski i przewodniczący rady gminy Gorlice Mieczysław Skowron. Podziękowali założycielom i wszystkim członkom, którzy obecnie i w okresie mijających 20-tu lat tworzyli Orkiestrę. Szczególne Kapelmistrzowi – Romanowi Korbiczowi, za niezwykłe zaangażowanie i serce, które wkłada w pracę z Orkiestrą.

Dziękujemy i gratulujemy!!


źródło:
Gorlice - NaszeMiasto.plGorlice, Halina Gajda
Fot.OKGG/Bogdan Malesza
własneMapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny