Strona główna

Gmina Gorlice

Kultura » Wydarzenia Kulturalne »

XXV Prezentacje Wielkanocne Gminy Gorlice (tv)


W Niedzielę Palmową, 14 kwietnia 2019 r. w Kobylance, odbyły się XXV Prezentacje Wielkanocne Gminy Gorlice.

Mieszkańcy gminy, jak zwykle nie zawiedli i licznie uczestniczyli w tym wspólnotowym wydarzeniu. Były kolorowe palmy, piękne koszyki, tradycyjne stroje i przedsmak świątecznej atmosfery.

W tegorocznych Prezentacjach Wielkanocnych Gminy Gorlice, ocenie poddane zostały kosze wielkanocne, które oceniała publiczność. Prezentacje urozmaicone były konkursem na tradycyjną pisankę pisaną woskiem i drapaną.

W Prezentacjach udział wzięły grupy dzieci, młodzieży i dorosłych, reprezentujące: Przedszkola, Zespoły Szkół, Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia, Zespoły Ludowe, Filie Ośrodka Kultury, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawcze w Kobylance, aktywnych mieszkańców sołectw oraz osoby prywatne.

Nasi włodarze pokazali, że mają wspaniałe zdolności plastyczne i stworzyli pisanki, które potem zostały zlicytowane na operację dla Antosi.

Całość wydarzenia uświetnił występ Scholi Turbo-Anioły z Kobylanki.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. posłowie na Sejm RP - Barbara Bartuś i Elżbieta Zielińska, starosta powiatu gorlickiego Maria Gubała, proboszcz parafii w Kobylance - Roman Gierek, radni gminy Gorlice, dyrektorzy szkół i przedszkoli.


 fotorelacja na FB w wykonaniu OKGGTradycja Konkursu Palm i Pisanek Wielkanocnych w Gminie Gorlice trwa od 1994 r. 25 lat temu pierwszy raz z WDK Kobylanka do Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance wyruszył barwny korowód uczestników konkursu z palmami wielkanocnymi aby dokonać poświęcenia. Formuła konkursu na przestrzeni lat ulegała zmianom lecz do dnia dzisiejszego głównymi założeniami Organizatorów najstarszej imprezy wielkanocnej w powiecie gorlickim są: popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej, stworzenie okazji do zaprezentowania przez mieszkańców Gminy Gorlice własnych pomysłów i technik wykonania palm wielkanocnych oraz zdobienia jaj, rozbudzanie inwencji twórczej, integracja społeczności lokalnej.

W tegorocznych Prezentacjach Wielkanocnych Gminy Gorlice, ocenie poddane zostały kosze wielkanocne, które oceniała publiczność. Prezentacje urozmaicone były konkursem na tradycyjną pisankę pisaną woskiem i drapaną.

Palma poświęcona w Niedzielę Wielkanocną, to nie tylko symbol wjazdu Jezusa do Jerozolimy ale potężne akcesorium, któremu przypisywano moc wręcz magiczną. Palma włożona za święty obraz, miała zapewniać całemu domowi dobre zdrowie i chronić przed nieszczęściami, zdrowie i dobrobyt miało również przynieść uderzenie palmą zaraz po wyjściu z kościoła, a uderzone bydło podczas pierwszego wypasu, miało zapewnić dostatek mleka przez cały rok. Czasem nawet łykano z niej bazie, aby pozbyć się choroby czy bólu gardła. Natomiast podczas burzy, najlepiej palmę umieścić w oknie, wtedy pioruny nic nam zrobić nie mogą. Poświęconą palmę zanosi się też na wsiach na pole, aby był urodzaj no i wiadomo, im dłuższa palma, tym życie dłuższe i szczęśliwsze …


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny