Strona główna

Gmina Gorlice

Kultura » Wydarzenia Kulturalne »

Dzieci z Ukrainy przyjechały na wakacje (tv)

RELACJA W GORLICE.TV

Dzieci z Ukrainy przyjechały na wakacje


W Skrawku Nieba odpoczywało 30 dzieci z okolic Lwowa. Dzieci zapoznały się z naszą kulturą i zwiedzały Beskid Niski. W Skrawku Nieba w Łosiu wypoczywała grupa 30 dzieci z Ukrainy. Z wakacji wywieźli wspaniałe wspomnienia i pamiątki. W gospodarstwie agroturystycznym Skrawek Nieba w Łosiu odbyło się uroczyste zakończenie tygodniowych wakacji dla dzieci z rejonu Lwowa z Ukrainy.

- Dzieci przybywały w naszym powiecie od 27 lipca. Ich pobyt w naszym kraju udało się zrealizować dzięki projektowi „Bliżej kultury, bliżej tradycji, bliżej korzeni”. Większość z nich bardzo dobrze rozmawiała po polsku. Ich dziadkowie byli Polakami - mówi nam Urszula Klucznik-Kosińska prezes Stowarzyszenia Skrawek Nieba.

Podczas tygodniowych wakacji dzieci zwiedziły pobliskie miejscowości. Były między innymi: w Uzdrowisku Wysowa-Zdrój, Gorlicach oraz zabytkowej cerkwi w Kwiatoniu.

- Urzekła nas plenerowa impreza w Szymbarku Panorama Kultur. Zostaliśmy tam bardzo mile przyjęci przez Ryszarda Guzika, wójta gminy i wszystkich gości. Mieliśmy okazję zapoznać się z kulturą, rzemiosłem i wspaniałą muzyką ludową. Macie piękny skansen i jego otoczenie - mówi Lilla Plakhtiy z Centrum Rozwoju Ukraińskiej Kultury i Samoorganizacji we Lwowie.

To w Szymbarku podczas Panoramy Kultur cała grupa przygotowała swoje stoisko i nawiązała szereg kontaktów z polskimi dziećmi. Piękna pogoda sprzyjała także organizacji warsztatów plenerowych, kąpielom w basenie i dyskotekom pod chmurką. W ramach nawiązanej współpracy z Ośrodkiem Kultury Gminy Gorlice warsztaty tematyczne zorganizowano też w siedzibie ośrodka w Ropicy Polskiej.

- Zaprosiliśmy na nie grupę dzieci z Ukrainy i nasze dzieci z terenu gminy Gorlice. Warsztaty poprowadziła instruktorka Marzena Podobińska. Miło było zobaczyć zapał, jaki towarzyszył wszystkim podczas wykonywania wspólnych prac. Wykonane na warsztatach pamiątki pojechały z naszymi gośćmi na Ukrainę - powiedział nam Franciszek Rzeszutek, dyrektor Ośrodka.

Efektom ich pracy podczas warsztatów przyglądali się nauczyciele oraz wychowawcy, a także pani Iwona Romaniak z fundacji Bratnia Dusza, która udzieliła wiele pomocy przy organizacji wypoczynku.

- Od wielu lat pomagamy dzieciom z Ukrainy w organizacji takiego wypoczynku nie tylko w okresie wakacji. Organizujemy także akcje charytatywne na rzecz dzieci z sierocińca i hospicjum lwowskiego, plenery malarskie dzieci z Polski i Ukrainy, przyjmowaliśmy także sieroty z NATO na wypoczynek w Polsce. W ramach naszej akcji wyjeżdżamy też z dziećmi z Polski do Lwowa w ramach rewizyty - wyjaśnia Iwona Romaniak, prezes fundacji Bratnia Dusza.

Skrawek Nieba w Łosiu stworzył dzieciom z Ukrainy prawdziwy mały raj na ziemi. Ostatni wieczór upłynął im pod znakiem wspólnej zabawy, wykonywaniu pamiątkowych zdjęć oraz pakowaniu bagaży.

- Trochę żal było żegnać się z tak wspaniałą grupą. Skrawek Nieba jest zawsze otwarty dla nich i być może za rok znowu przyjadą - mówi Urszula Klucznik-Kosińska.

Pani Lilla Plakhtiy nie kryła wzruszenia i dziękowała wszystkim za wspaniałe przyjęcie.

- Dzięki Waszej pomocy nasze dzieci miały prawdziwe wakacje. Mogły zwiedzić piękne miejsca w powiecie gorlickim, poznać wspaniałych ludzi, ich kulturę i otwarte serca. Dziękuję wszystkim w imieniu dzieci za waszą gościnność i otwartość - mówiła m.in. pani Lilla Plakhtiy.

źródło: Gazeta Gorlicka

Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny