Strona główna

Gmina Gorlice

Kultura » Wydarzenia Kulturalne »

Poetyckie „WICI”

„Poetyckie WICI”

Już po raz XXVI Dyrektor Organizacyjny Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni LiterackiejAndrzej Grabowski, autor m.in. świetnych książek dla dzieci (Kawaler Orderu Uśmiechu) – rozesłał w tym roku „Poetyckie WICI” pośród ludzi pióra, twórców, pisarzy i poetów w kraju i za granicą, chcących dzielić się z innymi prozą i wierszami (jak chlebem). W czasach powszechnej skamieliny intelektualnej i uczuciowej tego rodzaju poetyckie  święta  służą budzeniu pośpionych, by nie zardzewieć  i nie ulec do końca skamielinie serc naszych oraz destrukcji umysłów.

Poezja  (podobnie jak sztuka) bliska jest w swym powołaniu i celach religii. Daje nadzieję, służy dobru i pięknu zawartym w słowie; szuka odpowiedzi na pytania, na jakie odpowiedzi nie ma. Poezja jest nieustannym wędrowaniem w poszukiwaniu sensu Życia, bytu wszechświata i roli Boga. Poezja – podobnie jak Bóg – jest nadzieją. Każdy człowiek nosi w sobie do niej klucz, tylko często o nim nie wie i zupełnie nie używa. Dlatego klucz rdzewieje. I człowiek bez poezji rdzewieje. / Henryk Cyganik /.

Poezja  -  To WIELKA PANI – zwykł mawiać święty Jan Paweł II . - Jeżeli poezja wzrusza, porusza, każe zaglądać w duszę, szukać sensu, który warunkuje trwanie i wszelką twórczość – to znaczy, że tę misję wypełnia.


Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice Franciszek Rzeszutek wespół ze swoimi współpracownikami (mając na uwadze potrzebę uczestnictwa w kulturze oraz wszechstronnego rozwoju osobowego młodzieży), już po raz XVI zorganizowali bardzo udane w swej formie i  treści „spotkanie autorskie”, w którym uczestniczyli uczniowie klas gimnazjalnych Zespołu Szkół w Kobylance oraz zaproszeni goście : Geza CSEBY, węgierski poeta, pisarz i tłumacz literatury pięknej. Jan DYDUSIAK, poeta i prozaik – zamieszkały w Sydney w Australii  oraz  Stefan JURKOWSKI, sekretarz Generalny Zarządu Głównego ZLP w Warszawie. Organizatorem tej wyjątkowej w swym rodzaju „lekcji literackiej”, jaka miała miejsce w Bibliotece Publicznej w Kobylance (w ramach Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej) był Ośrodek Kultury Gminy Gorlice.

                                                                                             


Europejski Fundusz Rolny