Strona główna

Gmina Gorlice

Kultura » Wydarzenia Kulturalne »

Dożynki Gminne - Klęczany 2016 (tv)

RELACJA W GORLICE.PL

W niedzielę, 21 sierpnia 2016 r. w Klęczanach odbyły się Dożynki Gminne
zorganizowane przez Gminę Gorlice, OKGG i Zespół Szkół.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza święta w Kościele Parafialnym w Klęczanach, podczas której zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Po mszy świętej, barwny korowód  przeszedł na plac przy Zespole Szkół, który poprowadziła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Dominikowic, gdzie odbyła się druga część ceremonii dożynkowych.

Licznie przybyłych dożynkowych gości w tym senatora Stanisława Koguta, starostę powiatu gorlickiego Karola Górskiego, radnych i przedstawicieli władz gminy Gorlice, rolników oraz wszystkich mieszkańców przywitał wójt gminy Gorlice Ryszard Guzik, który w wystąpieniu okolicznościowym podziękował m.in. rolnikom za trud i tegoroczne zbiory.

Starostami dożynek byli rolnicy z Klęczan - Państwo Emilia i Edward Stępkowiczowie. Od 50 lat właściciele ekologicznego gospodarstwa specjalistycznego. To właśnie oni 40 lat temu jako pierwsi w Klęczanach uwili i zaprezentowali wieniec dożynkowy.
Starostowie  wręczyli wójtowi bochen chleba.

Ośpiewanie wieńca na scenie zaprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna z Klęczan.

Wieńce żniwne zaprezentowało 16 Grup Wieńcowych z terenu gminy:
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH ZAGÓRZANY, ZESPÓŁ SZKÓŁ W DOMINIKOWICACH, KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH KWIATONOWICE, KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH ROPICA POLSKA, KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH I OSP SZYMBARK, KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH KOBYLANKA, OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA Z KLĘCZAN, KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH KLĘCZANY, KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH STRÓŻÓWKA, ZESPÓŁ LUDOWY „POLANIE” Z KOBYLANKI, ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „BESKIDY” Z DOMINIKOWIC, KGW, OSP I RADA SOŁECKA W BYSTREJ, STOWARZYSZENIE  KOBIET  WSI KOBYLANKA, OKGG - FILIA  KLĘCZANY, OKGG – FILIA ROPICA POLSKA, MŁODZIEŻOWA GRUPA WIEŃCOWA Z ZAGÓRZAN.


Następnie odbyły się występy artystyczne dzieci i młodzieży z Klęczan, koncert Orkiestry Dętej OSP i mażoretek z Dominikowic, koncert zespołu „WIOSZCZANIE” z Gorlic oraz koncert Rodzinnej Kapeli „MATUŁÓW” z Brunar.

Gościnnie wystąpił zespół folklorystyczny "Lipka" z gminy Kobylanka w woj. zachodnio-pomorskim, który wraz z wójtem gminy Kobylanka Mirosławem Przysiwkiem przybył do naszej gminy w związku ze współpracą kulturalną z Kobylanką i Zespołem "Polanie".


Publiczność miała okazję zobaczyć wystawę twórczości artystycznej KGW z Klęczan i Zagórzan oraz Stowarzyszenia „Jaskółka” z Klęczan, wystawę fotograficzną amatorskiej działalności dzieci, młodzieży i dorosłych obrazującą formy i metody pracy instruktorów i bibliotekarzy Ośrodka Kultury Gminy Gorlice, skorzystać z kiermaszu twórczości ludowej i parku rozrywki dla dzieci.Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny