Strona główna

Gmina Gorlice

Kultura » Wydarzenia Kulturalne »

XIII PANORAMA KULTUR (tv)

RELACJA W GORLICE.TV

24 lipca 2016 r. po raz 13.
na terenie Skansenu Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku odbyła się „Panorama Kultur”.

Z racji pięknej pogody i atrakcyjnego programu, frekwencja była bardzo wysoka, występujący zadbali o gorącą atmosferę i śmiech do łez.

Rozpoczęły
solistki „Kantyleny” ze szkoły w Szymbarku, którą prowadzi Grzegorz Fiega. Następnie wystąpiły młode, ale odnoszące sukcesy mażoretki „Domino” z Dominikowic. Folklor ukraiński zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Czeremosz” ze Lwowa. Z tańcem i śpiewem na scenie zagościł Zespół Regionalny „Wierna Rzeka” z Kielc.  Publiczność owacyjnie przyjęła występ wokalisty Jacka Silskiego ze Śląska, śpiewającego liryczne ballady. Występy muzyczne zakończył Łemkowski Zespół Folkowy z Krynicy.

Podsumowaniem XIII Panoramy Kultur był występ znanego z telewizji, działającego prawie 20 lat „Kabaretu z Kopydłowa”. Skecze i monologi, przedstawiające w krzywym zwierciadle życie mieszkańców
polskiej wsi, rozbawiły publiczność do łez.

Podczas występów można było podziwiać rękodzieło ludowe, zakupić przysmaki kuchni regionalnej, bezpłatnie zwiedzać Muzeum i Skansen, w tym wystawy strojów regionalnych ,,Pogórzanie i sąsiedzi”, skorzystać z kiermaszu i parku rozrywki dla dzieci. Odbyła się też loteria fantowa, której dochód zostanie przeznaczony na remont kościółka św. Wojciecha.

Z okazji 60 lat działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymbarku, wójt gminy Ryszard Guzik, wręczył prezesowi OSP w Szymbarku Janowi Przybylskiemu bon towarowy na zakup poduszek pneumatycznych. Odznaczenia strażackie otrzymali założyciele i zasłużeni dla OSP w Szymbarku.

Organizatorami imprezy była Gmina Gorlice, Ośrodek Kultury Gminy Gorlice, Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Sołectwo Szymbark oraz Centrum Rozwoju Ukraińskiej Kultury i Samorealizacji we Lwowie.

Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny