Strona główna

Gmina Gorlice

Kultura » Wydarzenia Kulturalne »

Jubileusz 30-lecia „Beskidów” z Dominikowic (tv)

Relacja w gorlice.tv

Beskidzie graniczny! Beskidzie zielony!
Od Boga pomiędzy narody rzucony!
Coś źródła podzielił na morza, na dwoje,
O, powiedz mi, powiedz! czy jeszcze twe zdroje
Tak żywo jak dawniej i grają, i pienią?
Czy łąki się twoje jak dawniej zielenią?
Czy szumią twe lasy, jak dawniej, wesoło?
Czy trzmielą tak smukło twe świerki wokoło?
Czy sklepią się jeszcze twe buki jak wprzódy?
A jawor czy chyli się jeszcze do wody?
Beskidzie zielony! W trzy rzędy sadzony!
Beskidzie graniczny! Beskidzie kochany!
I chłodem jelenim, i mgłami owiany...


 
Tak pięknie o naszej ziemi – Beskidzie Niskim - pisał prawie 200 lat temu poeta Wincenty Pol – powiedziała Maria Gubała - prowadząca jubileuszowy koncert.

19 września 2015 r. w Domu Ludowym odbył się jubileuszowy koncert,  by uczcić i uhonorować inne, ale równie piękne i barwne Beskidy – Zespół Folklorystyczny "Beskidy", działający w filii Ośrodka Kultury Gminy Gorlice w Dominikowicach.
 
"Beskidy" nieprzerwanie od 30 lat troszczą się o zachowanie rodzimej kultury ludowej, propagują jej wartości wśród młodego pokolenia i rozsławiają ziemię gorlicką w kraju i poza jego granicami. Jesteśmy dumni z dorobku i dotychczasowych osiągnięć zespołu. Z pierwotnego składu do dzisiaj w Zespole działają: Halina Mazur, Marek Berdychowski i Kazimierz Stępień.

Wśród dostojnych gości byli: Pani Barbara Bartuś - Poseł na Sejm RP,Ks. Roman Gierek -Proboszcz Parafii pw. Jana Chrzciciela w Kobylance, Pan Karol Górski - Starosta Gorlicki, Pan Jan Przybylski - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego, Pan Ryszard Guzik - Wójt Gminy Gorlice, Pani Agnieszka Kosiba – Szkiluk - Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Gorlice, Pan Franciszek Rzeszutek - Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice,  Radni Gminy Gorlice w osobach: Zdzisława Osikowicza i Wiesława Szymczyka( sołtysa Dominikowic), Pan Czesław Kłapsa - Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej, Pan Jerzy Lewiński – wz. Dyrektora Zespołu Szkół w Dominikowicach, Pani Małgorzata Karp – Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Dominikowicach.

Zespół Folklorystyczny „Beskidy” z serca i z pamięci, rzewnie i wesoło – wykonał koncert z okazji jubileuszu 30-lecia swojej działalności. W programie nie mogło zabraknąć tańców i przyśpiewek ludowych a przede wszystkim wspaniałego humoru i dobrej zabawy.

Był to wyjątkowy wieczór przeżyty w niepowtarzalnej atmosferze, zakończony wspólnym biesiadowaniem.

więcej OKGG

Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny