Strona główna

Gmina Gorlice

Kultura » Wydarzenia Kulturalne »

Dożynki Gminne w Dominikowicach

W piękną, słoneczną niedzielę, 18 sierpnia 2013 r. w Dominikowicach odbyły się Dożynki Gminne, zorganizowane przez Gminę Gorlice, Ośrodek Kultury Gminy Gorlice i Sołectwo w Dominikowicach.

 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą polową z udziałem Orkiestry OSP z Dominikowic, podczas której poświecono przyniesione przez rolników wieńce, kołacze i dożynkowe chleby. 

Starostowie Dożynek - Anna i Marcin Gościńscy wręczyli wójtowi tradycyjny bochen chleba. Ryszard Guzik powitał wszystkich zebranych i podziękował rolnikom za trud i ich ciężką pracę.


W Dożynkach liczny udział wzięli mieszkańcy Dominikowic i całej gminy, a także zaproszeni przez wójta goście: poseł Barbara Bartuś, senator Stanisław Kogut, radni gminy, burmistrz Gorlic Witold Kochan, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Paweł Śliwa, wicestarosta Karol Górski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Roman Dziubina, księża, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek organizacyjnych, pracownicy Urzędu Gminy, przedstawiciele Policji.


Na scenie wystąpił Zespół Folklorystycznego „Beskidy” z Dominikowic, z dożynkowymi przyśpiewkami, muzyką i tańcem.


Następnie każda grupa dożynkowa zaprezentowała przyniesione piękne wieńce dożynkowe.

 
Pierwszy raz odbył się Dożynkowy Turniej Sołectw o Puchar Wójta Gminy Gorlice. Wzięło w nim udział 9 sołectw. Zawody na czas, przeprowadzono w 5 konkurencjach: przejazd z wózkiem, toczenia koła, rzut gumiakami do kosza, strącanie sita cepem i najbardziej widowiskowa – dojenie sztucznej krowy. Po emocjonującej walce i dopingu publiczności - I miejsce zajął Szymbark, II Zagórzany, a III Bystra.

 

Przed publicznością popis żywych i pięknych melodii góralskich dała kapela „Dukat” z Żywca. Gwiazdą wieczoru był kabaret „Spotkanie w Kopydłowie”.

Dożynki zakończyła zabawa taneczna.


Głównym uroczystościom towarzyszyły także: konkurs „Dożynkowy strach na wróble”, pokaz umiejętności dziecięcych grup tkackich z Szymbarku i Ropicy Polskiej w ramach Projektu ,,Przygoda z tkactwem”, wystawy prac dzieci i młodzieży z Filii Ośrodka Kultury Gminy Gorlice.

 

RELACJA W GORLICKIEJ TELEWIZJI INTERNETOWEJ

 


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny