Strona główna

Gmina Gorlice

Kultura » Wydarzenia Kulturalne »

Panorama Kultur w Szymbarku

W Skansenie Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku, 29 lipca 2012 r po raz dziewiąty odbyła się Panorama Kultur.

Organizatorami imprezy byli Gmina Gorlice i Ośrodek Kultury Gminy Gorlice oraz Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Sołectwo w Szymbarku.

Na początek w Kasztelu odbył się program słowno-muzyczny poświęcony Janowi Pawłowi II NON OMNIS MORIAR, w wykonaniu artystów z Krakowa. Na scenie w skansenie odbyły się występy estradowe. Pierwszy wystąpił zespół IVO STARS BAND z Iwonicza Zdroju, z repertuarem przyjemnych melodii muzyki rozrywkowej. Następnie artyści scen krakowskich zaprezentowali piosenki i melodie żydowskie. Po chwilowym deszczu na scenie zatańczył i zaśpiewał Zespół Regionalny „Pogórzanie” z Gorlic, a po nim folkowo zaśpiewał Łemkowski Zespół Folkowy „Burjan” z Gorlic. Gwiazdą wieczoru był zespół STONEHENGE z Jastrzębia Zdroju. Ubrani w tradycyjne kilty w szkocką kratę, zaprezentowali muzykę szkocką, irlandzką, francuską, węgierską oraz folkowo – ludowe melodie polskie. Było żywo, skocznie, z humorem, tak, że wszyscy dobrze się bawili, do późnego wieczora.

Podczas imprezy zaprezentowała się Wolna Najemna Kompania Kasztelani Szymbark. Tłumaczyła zebranym elementy stroju średniowiecznego.

Widzowie mieli możliwość oglądać prezentacje i wystawy ludowego rękodzieła artystycznego i ginących zawodów Łemków i Pogórzan: malarstwa, haftu, garncarstwa oraz nieodpłatnie zwiedzić Kasztel oraz wszystkie obiekty i chałupy w Skansenie.

Panorama Kultur – to impreza plenerowa organizowana na terenie skansenu w Szymbarku, w programie której nie brak występów zespołów folklorystycznych oraz prezentacji sztuki ludowej. Jest również okazją do poznania cennych zabytków budownictwa wiejskiego Pogórzan. Do chwili obecnej na teren skansenu przeniesiono kilkanaście oryginalnych obiektów, w tym cztery XIX-wieczne chałupy, a także stodoły, stajnie, wiatraki, olejarnię, kuźnię oraz szereg przykładów tzw. małej architektury jak piec garncarski, studnie, kapliczki itp. Urządzone wnętrza odtwarzają wygląd dawnych zagród chłopskich.

Impreza ma na celu budowanie dialogu międzynarodowego, kształtowanie przyszłości opartej na tradycji i promocję walorów turystycznych i kulturowych gminy Gorlice.


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny