Strona główna

Gmina Gorlice

Kultura » Wydarzenia Kulturalne »

Lato dzieci i młodzieży w gminie Gorlice

SKRAWKI WSPÓLNEGO NIEBA
Lato dzieci i młodzieży w gminie Gorlice

Dla dzieci i młodzieży z gminy Gorlice lato w tym roku obfitowało w szereg atrakcji.
O zabezpieczenie czasu wolnego dla nich zadbali dyrektor wraz z pracownikami poszczególnych filii Ośrodka Kultury Gminy Gorlice i bibliotek. Oprócz bogatej oferty merytorycznej pracy z dziećmi i młodzieżą takiej jak: zajęcia świetlicowe, gry i zabawy, malowanie, wykonywanie robótek ręcznych, zajęcia gastronomiczne, młodzież korzystała z Internetu, nauki tańca towarzyskiego i nowoczesnego oraz gry na instrumentach. Czynnie uczestniczyła w organizowanych środowiskowo inicjatywach społecznych tj. festynach, Panoramie Kultur oraz Dożynkach gminnych. Zespoły koncertowały w Kwiatonowicach, Szymbarku, Zagórzanach, Libuszy oraz gościnnie w Piwnicznej.


Atrakcją tego lata były organizowane przez instruktorów Ośrodka Kultury Gminy Gorlice rajdy i wycieczki w których uczestniczyła rekordowa liczba podopiecznych.
Tego lata, innowacyjnym i kreatywnym przedsięwzięciem były wycieczki dzieci i młodzieży z terenu gminy Gorlice do stolicy regionu Krakowa.

Podczas pobytu w Krakowie, młodzież spotkała się m.in. z Kardynałem Stanisławem Dziwiszem, któremu przekazała promocyjny film o gminie Gorlice.
Uczestniczyła w interaktywnych warsztatach w Muzeum Narodowym w Krakowie, i lekcjach muzealnych w Muzeum Lotnictwa. Korzystała z kąpieli wodnych w Akwa Parku i uczestniczyła w seansach filmowych w kinie 3D. Na wesoło dopingowała wszystkie zespoły i wykonawców z terenu powiatu gorlickiego, podczas prezentacji na Cepeliadzie w dniu 25 sierpnia na Rynku Krakowskim.


Młodzież z 6-ciu Filii Ośrodka Kultury Gminy Gorlice tj. z Ropicy Polskiej, Dominikowic, Kobylanki, Zagórzan, Bystrej oraz Szymbarku, w okresie wakacyjnym czynnie uczestniczyła pod okiem swoich instruktorów w Programie Edukacyjnym KIERUNEK AFRYKA. Program realizowany był pod auspicjami Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, a jego głównym realizatorem był Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu".

Prace wykonane przez młodzież z OKGG prezentowaliśmy podczas ostatniej Panoramy Kultur. W nagrodę za udział w programie, dzieci i młodzież z ośrodków kultury wraz z instruktorami, w interesujący sposób i całkowicie bezpłatnie dnia 29 sierpnia br. spędziła swój wolny czas w Parku Edukacji Rozwojowej w Krakowie, gdzie m.in. prezentowała swoje prace w gronie swoich rówieśników z terenu całej Małopolski.

 

Dzieci i młodzież z Domu Pracy Twórczej w Bielance uczestniczyły w 2 międzynarodowych konkursach: fotograficznym oraz na „zabawkę tradycyjną".

W ramach nawiązanej współpracy Zespół Szkół w Ropicy Polskiej wespół z filiami Ośrodka Kultury w Ropicy Polskiej i Bielance gościł u siebie grupę młodzieży z Kaszub k/ Gdańska.


Uwzględniając potrzeby oraz marzenia dzieci i młodzieży z terenu gminy, Ośrodek Kultury tego lata - postawił na turystykę poznawczą i obcowanie z wielką sztuką oraz rekreację i czynny wypoczynek dzieci i młodzieży z terenu gminy; ( patrz, Album strona: okgggorlice.pl ). Łącznie z tych form aktywnego wypoczynku skorzystało 120 dzieci.


Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice Franciszek Rzeszutek podsumowując Akcję – Lato, wskazał na misję Ośrodka Kultury, w której m.in. chodzi o to, aby człowiek potrafił bardziej być, nie tylko z drugimi – ale i dla drugich .

spotkanie z kardynałem Dziwiszem

Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny