Strona główna

Gmina Gorlice

Kultura » Wydarzenia Kulturalne »

Dożynki Gminne w Zagórzanach

DOŻYNKI GMINNE W GMINIE GORLICE

W dniu 21 sierpnia 2011 r. w Zagórzanach odbyły się DOŻYNKI GMINNE zorganizowane przez Wójta Gminy Gorlice i Dyrektora Ośrodka Kultury Gminy Gorlice. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Kościele Parafialnym w Zagórzanach, podczas której poświęcone zostały wieńce żniwne, zrobione z tegorocznych zbóż, kwiatów i owoców.

Następnie korowód dożynkowy, prowadzony przez orkiestrę OSP z Dominikowic przemaszerował na plac przy Zespole Szkół, na którym odbyła się główna część dożynek.

Zebranych gości przywitał wójt gminy Ryszard Guzik i dyrektor OKGG Franciszek Rzeszutek. Wójt w okolicznościowym wystąpieniu podziękował rolnikom za ich trud i pracę, kultywowanie tradycji rodzinnych i ludowych oraz za wkład w rozwój gminy. Otrzymał od starostów dożynek – Renaty i Marka Gubałów, rolników z Zagórzan - tradycyjny bochen chleba.

Grupy dożynkowe zaprezentowały swoje wieńce, które miały tradycyjną formę snopa, lub przybierały najprzeróżniejsze kształty, m.in. symboli narodowych lub religijnych. Każdy wieniec został ośpiewany.
Wszystkich uczestników częstowano tradycyjnymi kołaczami.

Z programem folklorystycznym Górali Łąckich wystąpił zespół „Dolina Dunajca”. Program artystyczny przygotowały także zespół „Beskidy” z Dominikowic oraz młodzież z filii OKGG w Zagórzanach – wystąpił zespół taneczny „AMPER” oraz młodzieżowy zespół wokalny.

Za zasługi w działalności społecznej na rzecz ochrony przeciwpożarowej Prezydent Rzeczypospolitej nadał na wniosek Wójta Gminy Gorlice odznaczenia państwowe dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Gorlice:
Złoty Krzyż Zasługi dla:
druha Michała Rusyniaka z OSP Bielanka
Srebrne Krzyże Zasługi dla:
druha Adama Waląga z OSP Zagórzany
druha Jana Kędziora z OSP Dominikowice
druha Jana Karpa z OSP Dominikowice
druha Kazimierza Smołkowicza z OSP Szymbark
druha Kazimierza Przybyłowicza z OSP Bystra
druha Ryszarda Glistę z OSP Szymbark
druha Floriana Przybycienia z OSP Dominikowice

Przedstawiciele orkiestry dęta OSP z Dominikowic za zajęcie I miejsca w VIII Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Małopolskiego odebrali gratulacje, pamiątkowy dyplom, a w nagrodę puchar i trąbkę.

W uroczystościach wzięli udział m.in. senator RP Stanisław Kogut, poseł na Sejm Barbara Bartuś, władze powiatu, miasta i gminy Gorlice, księża, liczni przedstawiciele mediów oraz rolnicy i mieszkańcy gminy.


Podczas imprezy odbywała się wystawa prac plastycznych, kiermasz rękodzieła artystycznego. Dzieci mogły korzystać z parku rozrywki.
Dożynki zakończyła zabawa taneczna.


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny