Strona główna

Gmina Gorlice

Organizacje » Ochotnicza Straż Pożarna »

Orkiestra Dęta z Dominikowic na występach w Rumunii

Nowa karta z życia naszej orkiestry „Muzycznych przygód nigdy dość”


Dnia 27.09.2013 r. o godz. 6 rano spod remizy OSP w Dominikowicach wyruszyła w muzyczną podróż do Rumunii Orkiestra Dęta wraz z mażoretkami „Domino” działającymi przy Ośrodku Kultury Gminy Gorlice filia w Dominikowicach i solistką Katarzyną Gajda.


Celem tej podróży była oddalona o ponad 600 km Bistrita (Bystrzyca) w północno-środkowej części Rumunii. To tutaj po raz dziewiąty odbył się Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych i Mażoretek im .Mihaila Wargi, w którym to po raz pierwszy, na zaproszenie Muzycznego Centrum Kultury – Bisrita, wzięła udział nasza Orkiestra.


Program imprezy był bogaty. Nikt nie miał prawa się nudzić. W pierwszy dzień pobytu zorganizowano nam krótką paradę, której celem było muzyczne zaproszenie i zachęcenie wszystkich mieszkańców do uczestniczenia w tej uroczystości. Już o godz. 12.00 na wyznaczonym przez organizatorów placu, gdzie stała bogato przystrojona scena ,zebrała się spora rzesza ludzi. Po oficjalnym otwarciu, którego dokonali przedstawiciele lokalnych władz i zaproszonych gości, wszyscy oklaskami witali przedstawiające się orkiestry i grupy mażoretek.


O godz.19.00 nastąpiło przygotowanie do nocnej parady. W świetle ulicznych lamp i przy płonących kagankach w swych barwnych strojach rozpoczęło paradę 14 orkiestr dętych i grup mażoretek z Węgier, Bułgarii, Polski i Rumunii .

Przemarsz trwał około godziny, więc nieco zmęczeni wracaliśmy do naszego hotelu ”Diana” na zasłużony odpoczynek.


Nazajutrz po śniadaniu o godz. 9.00 zwarci i gotowi stanęliśmy przy naszym autokarze, który ponownie zawiózł nas na plac do Haidenfed, gdzie każda z orkiestr biorących udział w uroczystości grała 20 minutowy koncert. Wystąpiliśmy jako szczęśliwa 7 i to dosłownie, bo wszyscy powitali nas bardzo serdecznie, a prezentowany przez nas repertuar składający się głownie z polskich utworów, podbił serca publiczności . Występ nasz przyjęty był z bardzo dużym aplauzem co dodało nam sił do kolejnego koncertu, który odbył się jeszcze tego samego dnia w parku , w centrum Bystrzycy . Chociaż było już nieco chłodniej, nasza orkiestra z solistka Kasią Gajdą i ze swoimi mażoretkami dała z siebie wszystko, by rozgrzać i rozweselić swoim repertuarem, wszystkich oglądających i wypoczywających. I znów były brawa, serdeczne uśmiechy i podziękowania. Nasza orkiestra swoim koncertem zamknęła IX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych i Mażoretek w Bystrzycy.


Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Gorlice - Panu Ryszardowi Guzikowi, Panu sołtysowi Wiesławowi Szymczykowi oraz Dyrektorowi Ośrodka Kultury Gminy Gorlice Franciszkowi Rzeszutkowi za wsparcie finansowe naszego wyjazdu, dzięki któremu mogliśmy promować naszą gminę i województwo małopolskie.


Swoją wdzięczność pragniemy wyrazić także koordynatorowi naszego wyjazdu - Pani Małgorzacie Brodzie-Dyrektorowi Instytutu Europa Karpat przy MCK SOKÓŁ i prezydentowi polskiej sekcji IGF.

Renata Ludwin


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne