Strona główna

Gmina Gorlice

Edukacja »

Konkurs „ODBLASKOWA SZKOŁA” w ZS w Zagórzanach

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ W RAMACH KONKURSU „ODBLASKOWA SZKOŁA” W ZESPOLE SZKÓL W ZAGÓRZANACH

We wrześniu 2016 r. Szkoła Podstawowa w ZS w Zagórzanach przystąpiła to konkursu "ODBLASKOWA SZKOŁA" organizowanego przez Wydział Ruchu Drogowego Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Małopolski Urząd Marszałkowski. Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Daje możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci do 15 lat z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.   

W środę 26. 10. 2016 r. w Zagórzanach uroczyście podsumowano akcję „Odblaskowa Szkoła”. Dyrektor dr Iwona Jamro powitała zaproszonych gości, a także przedstawiła programowe założenia „Odblaskowej Szkoły” i zrealizowane działania naszej szkoły na rzez bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Swoją obecnością zaszczycili nas funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach: nadkomisarz Dorota Tokarz - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach, st. asp. Grzegorz Szczepanek -  Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego Policji, st. asp. Karolina Gurba oraz mł. asp. Marcin Urbanowski.

Uroczystość przebiegała zgodnie z autorskim scenariuszem przygotowanym przez panie Anetę Motykę i Ewę Zasowską. Uczniowie klas II, V oraz VI SP aktorsko zaprezentowali tematyczne scenki, wiersze i piosenki.

Na początek spotkania uczniowie klasy V i VI z lekką dozą humoru recytowali wiersze o tematyce drogowej. Następnie odegrali zabawną scenkę z pewnym pawiem w roli głównej. Ignorant  przepisów ruchu drogowego i poniósł dokuczliwe konsekwencje.

W kolejnej odsłonie uczniowie klasy V SP wspomnieli Finlandię, prekursora mody noszenia odblasków, co bardzo szybko zaowocowało pozytywnymi skutkami. Przypomnieli również o wprowadzonym od 31 sierpnia 2014 r. obowiązku noszenia odblasków w Polsce. Podkreślili, że przepis dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych, poruszających się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym. Mali aktorzy z klasy II SP recytując rymowanki, zademonstrowali kamizelki i znaczki odblaskowe jako elementy codziennej garderoby. Oni też na zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez panią Ewę Zasowską zdobywali cenne umiejętności.  Udowodnili praktycznie, że niezależnie od wieku można skutecznie stosować zasady udzielania I pomocy przedmedycznej. Z dużą biegłością reagowali na: krwotok z nosa, omdlenie, zwichnięcie lub złamanie, skaleczenie. Bardzo profesjonalnie zaprezentowali, jak poprawie wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową oraz ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej – pozycji bocznej ustalonej.
 
W IV części uroczystości uczniowie klas V i VI SP rozśmieszali widzów przedstawieniem teatralnym o Misiu, który lekceważył znaki drogowe podczas swojej podróży samochodem. Pokazali, na jakie niebezpieczeństwa był narażony tytułowy Miś i jak mógł ich uniknąć, gdyby stosował się do zasad obowiązujących na drodze.

Uczniowie zaprezentowali również wykonane samodzielnie filmiki i prezentacje na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Materiał filmowy stanowił świetną ilustrację treści teoretycznych.

Na koniec spotkania, pani Aneta Motyka dokonała rekapitulacji konkursów przeprowadzonych w ramach „Odblaskowej Szkoły”, a Pani Dyrektor oraz nadkomisarz Dorota Tokarz wręczyły zwycięzcom pamiątkowe dyplomy.


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne