Strona główna

Gmina Gorlice

Edukacja »

DZIEŃ Z KRÓLOWĄ SPORTU W ZAGÓRZANACH

DZIEŃ Z KRÓLOWĄ SPORTU

„ W zdrowym ciele – zdrowy duch”. Tę ponadczasową maksymę znają niemal wszyscy. Od tych, którzy wylewają litry potu i ćwiczą, by zachować dobrą kondycję na długie lata, poprzez tych, którzy namiętnie klikają w klawiaturę swojego wypasionego kompa zdobywając kolejne „levele” ulubionej gry, jak i ściskający w swoich dłoniach piloty od telewizorów, rozczulający się nad losami bohaterów tysiąc któregoś odcinka ulubionego serialu. Dietetycy w wielu krajach europejskich biją na alarm: tyjemy! Prowadząc coraz częściej siedzący tryb życia narażamy się na coraz większe problemy ze zdrowiem. I nawet wprowadzanie dodatkowych lekcji wychowania fizycznego niewiele zdaje się zmieniać, ponieważ wyczuleni na wysiłek fizyczny swoich pociech rodzice, bardzo szybko zwalniają je z zajęć wf-u.

Jedną z form przeciwdziałania takiemu stanowi rzeczy jest inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu promowanie aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. W ramach tego projektu powstał Europejski Tydzień Sportu, pod hasłem; „Be active” - czyli bądź aktywnym! W tym roku po raz pierwszy wzięła w nim udział nasza szkoła. Jeśli dobrze zacząć, to tylko z Królową Sportu – czyli Lekką Altletyką. Konkurencje sportowe przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego: Pan Tomasz Górski i Pan Ryszard Jamro. Nasi uczniowie rywalizowali w czwórboju lekkoatletycznym, na który składały się: rzut piłeczką palantową, bieg na 60 m, skok w dal i bieg na 400 metrów. W tych konkurencjach swoje umiejętności doskonalili nasi najmłodsi uczniowie. Dla starszych przygotowano: rzut oszczepem, skok w dal oraz bieg na 60 i 600 metrów. Dla najwytrwalszych przewidziany był długodystansowy bieg na 100 metrów. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji zostali nagrodzeni przez Panią dyrektor Iwonę Jamro okolicznościowymi dyplomami.

    Dużym zainteresowaniem cieszyła się również prelekcja ks. Adama Bezaka pod tytułem: „Bezpiecznie w górach” oraz o zasadach biwakowania w plenerze. Liczba turystów zwłaszcza w Tatrach wzrasta z roku na rok – co oczywiście cieszy – ale jak mówią TOPR -owcy wraz z nimi niestety liczba tzw. „turystów niedzielnych”, którzy nie mając „zielonego pojęcia” o poruszaniu się w wysokich górach, bywają dla innych i siebie samych zagrożeniem. Dlatego cieszy fakt, że uczniowie tak chętnie wzięli udział w prelekcji. Miejmy nadzieję, że podczas wakacyjnych biwaków zachowają się na campingach jak należy, a w górach nie pójdą na Orlą Perć w szpilkach czy trampkach, lecz z dumą powiedzą: jesteśmy z Zagórzan i wiemy, jak się w tych górach odnaleźć.

    Dzień z Królową Sportu w naszej szkole okazał się trafną inicjatywą a w skali całego kraju w Europejskim Tygodniu Sportu wzięło udział ponad sto tysięcy osób. Liczymy, że dobrze rozpoczęta inicjatywa będzie miała swoją kontynuację w dalszych latach.
                         
 Ks. A.B.
13.09.2016 r.

Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne