Strona główna

Gmina Gorlice

Edukacja »

II GALA EDUKACJI

II GALA EDUKACJI  - ROPICA POLSKA 2016

Od roku 2015 na terenie Gminy Gorlice odbywa się uroczysta Gala Edukacji, podczas której  wręczane są nagrody i wyróżnienia dla wszystkich laureatów oraz finalistów różnego rodzaju konkursów i olimpiad. Pierwsza tego typu uroczystość odbyła się w Stróżówce w zeszłym roku. Tym razem zaszczyt organizowania imprezy przypadł Zespołowi Szkół w Ropicy Polskiej.

Jak powszechnie wiadomo uczniowie naszej gminy są wszechstronnie utalentowani i z dużym powodzeniem reprezentowali szkoły w różnych konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Wielu z nich udało się osiągnąć naprawdę bardzo wysokie noty.

Zespół Szkół w Zagórzanach może poszczycić się wieloma wyróżnieniami i tytułami w dziedzinie humanistyki. Laureatem interdyscyplinarnego konkursu „Odkrywamy średniowiecze” został Dorian Ulejczyk, który zdobył także tytuł finalisty w konkursie „Wybitni władcy Polski - Piastowie”. Do grona laureatów i finalistów dołączyli również Gabriela Czyż, Julia Machowska oraz Dariusz Gadzina. Wzięli oni udział w konkursach „Nasz bohater – Tadeusz Kościuszko”, Olimpiadzie z języka polskiego oraz Olimpiadzie Mitologicznej. Ponadto uczniowie Gimnazjum w Zagórzanach Jakub Ludwiński, Ewelina Brach i Seweryn Hebrajski zabłysnęli w konkursie „Sprawa polska a Polacy w czasie I wojny światowej.” Dodatkowo Adrian Brach może poszczycić się zaszczytnym mianem laureata w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z Matematyki. Należy podkreślić, że uczniowie przygotowywali się pod czujnym okiem pani Małgorzaty Stępień oraz Anety Motyki.

Na uwagę  w dziedzinie humanistyki zasługuje również Jan Kruk uczeń klasy VI ZS w Ropicy Polskiej, który z pomocą pani Doroty Stawiarz zdobył tytuł finalisty w Konkursie Humanistycznym.
Swoje osiągnięcia w wyżej wspomnianych konkursach mają również uczniowie z Szymbarku Mariola Kukuła, Agnieszka Madej oraz Kacper Stawiarz. Opiekunką uczniów była pani Beata Kluk.

Znakomitymi humanistami i znawcami historii są Michał Kozub i Mateusz Tarsa z ZS w Kobylance, którzy uzyskali tytuł finalisty w „Małopolskim Konkursie Śladami żołnierzy wyklętych”. Finalistą konkursu „Polska Piastów na tle średniowiecznej Europy” jest Piotr Borowski również z Kobylanki. Z kolei Aleksandra Osikowicz z tejże szkoły  otrzymała tytuł laureatki konkursu „Mój Regin  -Moja Duma – Moje Miasto – Moja Duma”. Opiekunkami młodzieży były panie Krystyna Fik oraz Marta Juruś.

Swoje miejsce w edukacji ma też poezja. Pierwsze miejsce w I Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Anglojęzycznej zdobył Maciej Jamro z Zespołu Szkół w Stróżówce. Jego opiekunką była pani Izabela Ćwiklik.
Z kolei w konkursach poezji patriotycznej laureatkami oraz finalistkami zostały uczennice z Zagórzan Katarzyna Jamro oraz Natalia Bochenek, które przygotowywały panie Krystyna Holik oraz Joanna Nosal.

Warto zaznaczyć, że  Alicja Wachowicz z ZS w Zagórzanach wyśpiewała sobie tytuł laureatki w Konkursie Piosenki Patriotycznej i Religijnej „Polska moich marzeń.” Pomocą w przygotowaniu służyła pani Alicja Pyznar.

Matematyka – królową nauk. Również w kategorii przedmiotów ścisłych uczniowie z terenu gminy mają nie lada osiągnięcia. Tym razem na pierwszy plan wysunęli się uczniowie z  ZS w Dominikowicach. Wyróżnienia w Międzynarodowym Kangurze Matematycznym otrzymali Karol Bogdan, Krzysztof Kędzior, Kamila Kędzior oraz Michał Przybyłowicz. Uczniowie pogłębiali swoją wiedzę pod czujnym okiem pani Barbary Miki. Uczennica z Kwiatonowic Laura Szczerba również zdobyła wyróżnienie w tymże konkursie. Jej opiekunką była pani Barbara Gryboś. Z kolei w Klęcznach to Joanna Czeluśniak otrzymała wyróżnienie. Do jej sukcesu przyczyniła się pani Bożena Cetnarowicz – Mańka.

Wśród nauk ścisłych obok matematyki króluje astronomia oraz fizyka. W tej dziedzinie bezkonkurencyjni stali się uczniowie z Zespołu Szkół w Stróżówce Jurand Zych, Monika Wojnarska oraz Mateusz Pyznar i Dawid Janik. Uczniowie brali udział w konkursie na referat z zakresu astronomii oraz w konkursach matematycznych i Olimpiadzie z Fizyki. Za przygotowanie młodzieży odpowiedzialne były panie Marzena Tenerowicz oraz Kinga Nowak.

W zaszczytnym gronie finalistów znalazł się również Maciej Woźniak, który pod okiem pani Anny Ziemby zdobył zaszczytne miano w Małopolskim Konkursie Geograficznym. Z kolei uczeń pani Danuty Kukli z SP w Kwiatonowicach Przemysław Bugno został nagrodzony w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych „Świetliki.” Trzecie miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z Przyrody uzyskał Kacper Chrząścik z Zespołu Szkół w Ropicy Polskiej. Jego opiekunką była pani Teresa Szarowicz. Najmłodszym uczestnikiem gali był Jakub Skórski, który zdobył I miejsce w Konkursie Ekologicznym „Na ratunek ziemi”. Chłopiec uczy się w Samorządowym Przedszkolu w Stróżówce. Finalistą Konkursu Informatycznego został uczeń z Szymbark Dawid Tereszkiewicz, którego przygotowywał pan Robert Grzanka.

Wielu uczniów interesuj tematyka pożarnicza. W tej dziedzinie osiągnięcia mają Diana Wszołek z Gimnazjum w Szymbarku oraz Mateusz Firszt z Zagórzan. Za przygotowanie uczniów odpowiedzialni byli panowie Tomasz Górski oraz Janusz Grabowski.

Wśród uczniów dużą popularnością cieszą się konkursy artystyczne. W Konkursie Piosenki Niemieckiej finalistkami zostały uczennice z ZS w Bystrej Julia Filus oraz Wiktoria Chowaniec, które przygotowała pani Katarzyna Mikruta – Cetnarowska.

Z kolei w konkursach plastycznych swoje osiągnięcia mają Weronika Tomasik z Kwiatonowic oraz Anna Przybycień ze Stróżówki. Opiekunkami laureatek były panie Anna Siarkowicz oraz Alicja Pyznar.

W konkursie fotograficznym „Mój Beskid Niski” swoje osiągnięcia zaznaczyli Zuzanna Krok oraz Łukasz Trybus z ZS Ropicy Polskiej, którzy pod okiem pana Arkadiusza Kapłona przygotowali wspaniałe zdjęcia.

W kategorii artystycznej mieści się również teatr. Tu prym wiedli uczniowie ze Stróżówki, którzy zdobyli trzecie miejsce w Małopolskich Spotkaniach Teatralnych Młodzieży w Krakowie. W skład grupy „Na tarasie” wchodzą: Adrian Bawołek, Maciej Jamro, Mateusz Klimek, Artur Dusza, Magdalena Tacyn,  Aleksandra Szurek, Weronika Rafa, Jagoda Myśliwy, Kamila Szwarc, Jolanta Pijanowska i Wiktoria Tabor. Opiekunką grupy jest pani Małgorzata Tarsa.

Również uczniowie z Ropicy Polskiej zdobyli tytuł laureatów w Międzynarodowym Konkursie Teatralnym organizowanym przez Goethe Instytut w Pradze. W skład grupy teatralnej weszli: Anna Czochór, Zofia Smołkowicz, Patrycja Janik, Paulina Trybus,  Karolina Machowicz,  Małgorzata Barna,  Tomasz Gryboś,, Jakub Rafalski, Dominik Wojna i Dominik Zych. Opiekunką artystów była pani Joanna Czajka – Ćwik.

Podczas gali nie mogło zabraknąć również muzyczno – tanecznych osiągnięć. Nagrodzone zostały mażoretki działające przy orkiestrze dętej w Dominikowicach: Francesca Aliberti, Justyna Bogdan, Natalia Moćko, Aleksandra Dziki, Magdalena Krężołek, Karolina Machowska oraz muzycy orkiestry Albert Szymczyk, Krzysztof Kędzior, Kamila Kędzior oraz Damian Miarecki. Opiekunem jest pan Roman Korbicz.

Oprócz osiągnięć indywidualnych i grupowych uczniów podczas gali zwrócono również uwagę na osiągnięci szkół z terenu Gminy Gorlice. Samorządowe Przedszkole w Stróżówce, Bystrej oraz Zagórzanach otrzymało wysokie noty z ewaluacji problemowej Kuratorium Oświaty. Tytuł Wiarygodnej Szkoły uzyskali ZS w Kobylance, ZS w Bystrej, ZS w Zagórzanach, ZS w Ropicy Polskiej, ZS w Kwiatonowicach oraz SP w Dominikowicach. Dodatkowo Zespół Szkół w Ropicy Polskiej otrzymał nagrodę w konkursie Szkoła Aktywna, Szkoła Otwarta oraz certyfikat Trzymaj Formę. Ponadto certyfikat potwierdzający przynależność do Klubu Bezpiecznego Puchatka otrzymał ZS w Kwiatonowicach. 

Podczas uroczystej gali wręczane są również stypendia naukowo – socjalne im. Braci Potoczków. Gmina Gorlice od 13 lat współpracuje z Fundacją Sądecką. Obie organizacje wspólnie pozyskują środki finansowe wspierające zdolną młodzież. W ty roku stypendystami byli: Karolina Kudławiec, Francesca Aliberti, Justyna Bogdan, Michał Przybyłowicz, Maciej Woźniak, Sylwia Zwierz, Magdalena Mierzwa, Adrian Przybyłowicz, Mariola Wąs, Sara Liana, Aleksandra Osikowicz, Michał Zieleń, Karol Dziki,  Patrycja Liana, Natalia Niziołek, Zofia Smołkowicz, Martyna Wiencko, Jolanta Pijanowska, Kamila Szwarc, Paweł Król, Mariola Kukuła, Paulina Rówińska, Jakub Spólnik, Julia Trybus,  Julia Baran, Ewelina Brach, Martyna Czyżyk, Mateusz Firszt, Arkadiusz Knapik, Alicja Wachowicz.

Nagrody podczas gali wręczali wójt Gminy Gorlice Ryszard Guzik, pełnomocnik wójta do spraw oświaty Barbara Wiatr oraz przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kalisz.

Wręczanie nagród przeplatały występy laureatów poszczególnych konkursów artystycznych. Wystąpił zespoły taneczne z Ropicy Polskiej przygotowane przez instruktora OKGG Marzenę Podobińską. Swoje umiejętności teatralne zaprezentowali uczniowie z koła teatralnego z Ropicy Polskiej oraz Stróżówki. Wiersze wyrecytowały Katarzyna Jamro oraz Natalia Bochenek. Natomiast piosenki zaśpiewały Zofia Smołkowicz, Anna Korbicz oraz Julia Filus i Wiktoria Chowaniec.
Na sam koniec swoje umiejętności zaprezentował duet ojciec i syn. Jakub Rafalski i jego tata Dariusz zagrali na saksofonach utwór zatytułowany „Greckie wino” z repertuaru Anny German.

Uroczystą galę poprowadzili nauczyciele z Zespołu Szkół Ropicy Polskiej pani Agnieszka Mazur oraz pan Arkadiusz Kapłon. Z inicjatywy pan wójta Ryszarda Guzika przyszłoroczna Gala Edukacji odbędzie się w Dominikowicach.

FOTOGALERIA
(halogorlice)

Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne