Strona główna

Gmina Gorlice

Edukacja »

Dzień Edukacji Narodowej w Bystrej (tv)

RELACJA W GORLICE.TV


14 października to ważna data w kalendarzu. Tego dnia w całej Polsce obchodzimy Święto Komisji Edukacji Narodowej, święto wszystkich pracowników oświaty.


W środę, 14 października Zespół Szkół w Bystrej miał cztery powody do świętowania. Był gospodarzem gminnych obchodów Dnia Edukacji, przeżywał piękny jubileusz 145 lecia Szkoły Podstawowej w Bystrej, uroczystość nadania Gimnazjum imienia Juliusza Słowackiego, a także poświęcenia sztandaru Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bystrej.


Uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Parafialnym w Bystrej, podczas której miało miejsce poświęcenie sztandaru szkoły. Po zakończeniu mszy, druga część obchodów Święta Edukacji Narodowej odbyła się w budynku Zespołu Szkół w Bystrej. Dyrektor szkoły, mgr Ewa Magiera powitała zaproszonych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele kuratorium oświaty, związków zawodowych, emerytowani nauczyciele, wybitni absolwenci szkoły, dyrektorzy i delegacje szkół Gminy Gorlice, księża oraz przedstawiciele władz Gminy, Powiatu i Województwa.


Po odśpiewaniu nowego hymnu szkoły stworzonego na tą okoliczność przez absolwenta szkoły, Zygmunta Adamkiewicza i nauczyciela Grzegorza Fiegi, przypomniano historię szkoły, jej pracowników i największe osiągniecia placówki na przełomie 145 lat istnienia Szkoły Podstawowej w Bystrej. Następnie głos zabrał wójt Gminy Gorlice, Ryszard Guzik, który gratując szkole pięknego jubileuszu, życzył dalszych sukcesów zarówno nauczycielom, jak i uczniom.


Jak zawsze przy okazji Gminnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej, wójt Gminy Gorlice wręczył nauczycielom i dyrektorom nagrody Wójta. Doceniono w ten sposób ich trud pracy z młodzieżą, zaangażowanie w ich rozwój duchowy i rozwijanie wśród uczniów zainteresowań. Dyrektor Zespołu Szkół w Bystrej także doceniła swoich pracowników.


Ostatnim punktem uroczystości w Bystrej, był występ członków i absolwentów Koła Teatralnego w Bystrej, znanego w całej okolicy z licznych sukcesów w konkursach i przeglądach teatralnych. 145 lat istnienia Szkoły Podstawowej w Bystrej, było okazją do kolejnego występu zdolnych aktorsko uczniów, którzy tym razem zaprezentowali fragment sztuki poświęconej patronowi szkoły, Juliuszowi Słowackiemu.


Przypomnijmy, że Szkoła Podstawowa w Bystrej sięga swoich początków roku 1870, kiedy to ks. Józef Radecki z Szymbarku, poczynił pierwsze kroki, by we wsi Bystra powstała szkoła ludowa. Dzięki jego staraniom gmina wyraziła zgodę na budowę szkoły. Podczas I wojny Światowej szkoła w Bystrej była siedzibą, kancelarii dowództwa austriackiego. Jeden z jej kierowników, Bolesław Wąsacz brał udział w walkach najpierw jako zwerbowany do armii austriackiej, potem już jako żołnierz wojska polskiego. Budynek szkolny przez lata zmieniał swoje oblicze, dobudowano nowe skrzydło, zburzono pierwszy budynek, a w roku 2012 szkoła doczekała się upragnionej od lat sali gimnastycznej z zapleczem dydaktycznym. Do 2002 roku działała Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego oraz Klasa gimnazjalna Ropicy Polskiej jako filia w Bystrej. W kwietniu 2002 roku decyzją Rady Gminy, utworzono Zespół Szkół w Bystrej. Pierwszym dyrektorem ZS Bystra został Marek Balicki, od 2007 roku funkcję tą pełni Ewa Magiera.


źródło (galeria zdjęć): halogorliceMapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne