Strona główna

Gmina Gorlice

Edukacja »

NIEMIECKI DO POZNANIA

Uczniowie grupy projektowej z klasy I gimnazjum z Ropicy Polskiej wzięli udział w wyjątkowym Pikniku Edukacyjnym w Poznaniu, podczas którego odebrali z rąk Konsula Republiki Federalnej Niemiec dyplom oraz nagrodę w kwocie 1500 zł za zajęcie III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „Niemiecki ma klasę. Deutsch hat Klasse.”, w ramach którego polscy uczniowie przekształcali swoje klasy do nauki języka niemieckiego na bardziej przyjazną, sprzyjającą nauce języka przestrzeń.

Niemiecki piknik w Poznaniu był doskonałą zabawą zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Zwiedzając poszczególne stoiska można było dowiedzieć się bardzo wiele o naszych sąsiadach zza zachodniej granicy. W jedno popołudnie można było wybrać się w interaktywną podróż do Niemiec, odwiedzić świat niemieckich baśni, wcielić się w rolę architekta, piłkarza, ekologa i projektanta, wziąć udział w grach i zabawach językowych, w debatach prowadzonych po niemiecku, w quizach i konkursach z wyjątkowymi nagrodami. Nasi uczniowie biegali od stanowiska do stanowiska, zbierając nowe doświadczenia i nagrody. Ale nie tylko, przy dwóch stanowiskach sami byli ekspertami – pomagali chętnym, małym poznaniakom malować ekologiczne torby oraz aranżować wnętrza klasopracowni języka niemieckiego. Na spragnionych odpoczynku czekała strefa relaksu z muzyką, leżakami i dobrą niemiecką literaturą. Ale to nie był koniec atrakcji. Piknik swoim występem zakończyła popularna i ceniona w Niemczech formacja Moop Mama. Zespół pochodzi z Monachium, swoją twórczość zaś sam określa jako „urban brass”. Jego debiutancki album „Deine Mutter” cieszy się dużą popularnością. Muzycy bardzo szybko nawiązali kontakt z publicznością i jak się okazało nie było żadnych barier językowych, a charyzmatyczny rapujący wokalista porwał naszą młodzież pod samą scenę. Oczywiście na koniec wszyscy skandowali „Zugabe..Zugabe” i muzycy nie mogli zejść ze sceny. Wszystkie uczennice zadbały naturalnie o selfie z wykonawcami i zebrały autografy. Dzięki temu koncertowi publiczność mogła poczuć energię współczesnych, dynamicznych Niemiec.

Goethe Instytut zapewnił uczniom rozrywkę najwyższej jakości, nawet długa i męcząca podróż busem nie jest w stanie tego przysłonić. Noclegi w poznańskim hostelu „La Guitarra” sprzyjały integracji z uczniami ze szkoły partnerskiej „Pasch” z Trąbek Wielkich.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas podczas realizacji projektu „Niemiecki ma klasę. Deutsch hat Klasse.”

Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne