Strona główna

Gmina Gorlice

Edukacja »

Olimpijczyk Paweł Zygmunt w Ropicy Polskiej i Szymbarku

PAWEŁ ZYGMUNT W ROPICY POLSKIEJ I SZYMBARKU

W dniu 30 stycznia 2015 r. w Zespole Szkół w Ropicy Polskiej i Szymbarku odbyło się spotkanie z wielokrotnym mistrzem Polski, olimpijczykiem panem Pawłem Zygmuntem  - łyżwiarzem szybkim.

Nasz gość wystąpił na igrzyskach w Lillehammer w 1994, w Nagano w 1998, w Salt Lake City w 2002 oraz w Turynie w 2006 roku. Jest 40-krotnym mistrzem Polski na dystansach 1000 m, 1500 m, 3000 m, 5000 m, 10 000 m i w wieloboju łyżwiarskim oraz rekordzistą Polski na dystansach 3000 m, 5000 m, 10 000 m i w wieloboju łyżwiarskim. Paweł Zygmunt zajął 2. miejsce na mistrzostwach Europy w Erfurcie w 2002 r. na dystansie 10 000 m, a także 3. miejsca na mistrzostwach świata w 2002 r. w Heerenveen na dystansie 10 000 m oraz na mistrzostwach Europy w 2003 r. na 5000 m. W 2006 r. zakończył karierę zawodową. Jest członkiem Komisji Technicznej Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej. Działa też w Polskim Komitecie Olimpijskim.

Gość przyjechał do Szymbarku i Ropicy Polskiej w ramach programu Zostań Olimpijczykiem. Podczas swojej prelekcji w sposób niezwykle interesujący przedstawił nam historię Igrzysk Olimpijskich od starożytności aż do czasów współczesnych. Opowiedział wiele ciekawostek, które na pewno na długo zapamiętamy. Podzielił się z nami również swoją historią. Wspominał początki swojej przygody ze sportem i łyżwiarstwem. Szczególnie ciekawe i niezwykle ważne były informacje na temat tego, dlaczego warto uprawiać sport. Pan Paweł przywołał wielkiego sportowca panią Halinę Konopacką, która zdobyła dla Polski pierwszy złoty medal w Amsterdamie w roku 1928 roku. Opowiadając jej historię, wspomniał, że otrzymała ona tytuł „ kalos kagathos” co z greckiego znaczy piękny i dobry, czyli mądry i w dobrej kondycji fizycznej. Podkreślił, iż nie wystarczy tylko uprawiać sport, ale należy się również uczyć, bo tak jak ciało potrzebuje rozwoju, tak i umysł musi być w dobrej formie. Na koniec nasz mistrz odpowiedział na pytania publiczności i przeprowadził konkurs olimpijski. Zachęcił również do odwiedzenia strony internetowej zostań olimpijczykiem i wzięcia udziału w konkursie, którego nagrodą jest wyjazd na igrzyska do Rio de Janerio.

Spotkanie z Pawłem Zygmuntem było bardzo ciekawe, przebiegało w miłej atmosferze i cieszyło się dużym uznaniem wśród uczestników.

Podczas quizu o tematyce olimpijskiej całkiem niezłą wiedzą wykazała się dziesiątka uczniów z szymbarskiej szkoły podstawowej i gimnazjum (galeria zdjęć).

Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne