Strona główna

Gmina Gorlice

Edukacja »

Tydzień Zdrowego Stylu Życia w Ropicy Polskiej

W dniach od 17.11 do 21.11.2014 r. w Zespole Szkół, w Ropicy Polskiej miał miejsce Tydzień Zdrowego Stylu Życia. Podczas zajęć uczniowie zdobywali wiedzę na temat potrzeby zdrowego odżywiania oraz korzyści płynących z częstego jedzenia warzyw i owoców, a także uprawiania sportu.

Na lekcjach wychowawczych nauczyciele prowadzili pogadanki dotyczące potrzeby jedzenia drugiego śniadania, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nie tylko w szkole. Również podczas innych zajęć młodzież pogłębiała wiedzę na wymieniony temat. W ramach zajęć artystycznych oraz technicznych dzieci wykonywały plakaty oraz przygotowywały gazetki, które zachęcały do zdrowego odżywiania oraz uprawiania sportów, a które następnie zostały wyeksponowane w klasach i na korytarzach szkolnych, przyciągając bogactwem kolorów i ciekawych tekstów. Natomiast na lekcjach muzyki uczniowie tworzyli teksty piosenek o zdrowiu i wspólnie je śpiewali. Przez cały tydzień każde dziecko zjadało w szkole przynajmniej jeden owoc lub warzywo, które przyniosło sobie z domu. Dla gimnazjalistów zorganizowane zostało spotkanie z dietetykiem - 21 listopad br. Warsztaty przygotowane przez panią dietetyk cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony młodzieży (www.zs_rp.republika.pl/Tydzień Zdrowego Stylu Życia).

W klasach I – III Szkoły Podstawowej Tydzień Zdrowego Stylu Życia odbywał się pod hasłem: Zdrowo jem, więcej wiem. Najmłodsi uczniowie również odkrywali tajniki zdrowego odżywiania. Pod opieką wychowawczyń tworzyli plakaty tematyczne i zajadali się owocami oraz warzywami. W szkolne przedsięwzięcie włączyli się również rodzice, którzy przygotowywali swoim pociechom przekąski i sałatki owocowe. W jednej z klas pojawił się stragan owocowo – warzywny, zachęcający do spożywania tego typu produktów. Uczniowie klasy III napisali również kilka historyjek i rymowanek o zdrowym stylu życia, które zamieszczone zostały w Księdze Owocowej.

W Tygodniu Zdrowego Żywienia nie mogło zabraknąć zajęć ruchowych, które są również niezwykle ważne w utrzymaniu dobrej kondycji, figury oraz zdrowia. Dlatego też przez cały tydzień w ramach lekcji wychowania fizycznego, zajęć pozalekcyjnych oraz dużych przerw organizowane były różnego rodzaju zajęcia rekreacyjno – sportowe. Uczniowie poszczególnych klas: I – III SP, IV-VI SP oraz I-III Gimnazjum brali udział w przeciąganiu liny, drużynowym skakaniu na skakance, grali w piłkę nożną oraz w dwa ognie. Sprawiało im to wiele radości, a każde zwycięstwo dawało mnóstwo satysfakcji.


Zdrowie każdego z nas zależy od tego, co kupujemy i co jemy, dlatego na celownik wzięty został nasz sklepik szkolny. Uczniowie spisali swoje propozycje na temat wyglądu sklepiku oraz asortymentu, jaki powinien on posiadać, aby każdy mógł znaleźć w nim coś zdrowego dla siebie. Wszystkie propozycje zostały zebrane i przekazane opiekunom, którzy mają stworzyć ogólny zarys idealnego sklepiku (www.zs_rp.republika.pl/Tydzień Zdrowego Stylu Życia).

Wszystkie działania związane z Tygodniem Zdrowego Żywienia poprzedziły obrady Sportowego Okrągłego Stołu, które miały miejsce 3. listopada 2014 r. w Zespole Szkół w Ropicy Polskiej. Spotkanie to odbyło się w ramach realizowanego na terenie naszej szkoły programu Wf z klasą. W debacie udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych Gminy Gorlice, Ośrodka Kultury Gminy Gorlice , Rady Rodziców, nauczycieli oraz uczniów. Dyskusja dotyczyła udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych na terenie szkoły. Atmosfera sprzyjała kreatywnym pomysłom i przyniosła wiele ciekawych rozwiązań (www.zs_rep.republika.pl/Wf z klasą).


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne