Strona główna

Gmina Gorlice

Edukacja »

Gimnazja ze Stróżówki i Bystrej na podium w konkursie „Małopolska Szkoła z Pasją”

Gimnazja ze Stróżówki i Bystrej na podium w konkursie „Małopolska Szkoła z Pasją”

„Szkoła z pasją” to projekt edukacyjny, którego od 3 lat organizatorem jest Samorząd Województwa Małopolskiego. Celem konkursu jest wyłowienie wśród tysięcy małopolskich szkół, z dużych miast i małych wiosek, tych które mimo szaleńczej pogodni za dobrymi wynikami, wysokimi lokatami w rankingach szkół , robią coś szczególnego, co wyróżnia je spośród masy innych jednostek . Szkoły te nie tylko dbają o odpowiedni poziom nauki, przyjazną atmosferę i propagowanie wartości wychowawczych, ale podejmują kroki, które wyróżniają je od innych placówek innowacyjnością, aktywnością, rozwijaniem pasji i dzieleniem się nimi z innymi. Ich szczególne osiągnięcia stają wspólnym sukcesem całej społeczności lokalnej zaangażowanej w rozwijanie pasji uczniowskich. Dzięki wsparciu ze strony rodziny, samorządów i ośrodków kulturalno-oświatowych, łatwiej jest tym młodym, zdolnym ludziom i ich opiekunom wybić się ponad przeciętność.

W konkursie mogą wziąć udział, szkoły publiczne i niepubliczne, szczebla podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego. Laureaci otrzymują statuetki i baner z nazwą”Małopolska Szkoła z Pasja”. Ponadto przygotowany będzie materiał promocyjny tychże szkół. Uczniowie zaś nagrodzonych wezmą udział w lekcjach samorządowych organizowanych przez Samorząd Województwa Małopolskiego w ramach projektu pn. „Regionalny parlament. Sejmik Województwa Małopolskiego - Lekcje samorządowe.”

Niezmiernie nam miło poinformować, że Gmina Gorlice ma na swoim terenie dwie perełki, dwie szkoły, które zostały docenione przez Kapitułę Konkursową. W kategorii gimnazjum I miejsce i tytuł „Małopolska Szkoła z Pasją” przypadło uczniom ze Stróżówki, natomiast III miejsce zajęła młodzież z gimnazjum w Bystrej!

Laureat I nagrody „Małopolskiej Szkoły z Pasją”, Gimnazjum ze Stróżówki wśród licznych zajęć pozalekcyjnych, może poszczyć się tymi, promującymi trudny przedmiot czyli fizykę, pogłębianie wiedzy z astronomii, astronautyki i ogólnie przedmiotów przyrodniczych. Mowa o Klubie Młodego Astronoma „Meteor”, który od 2002 roku prowadzi Marzena Tenerowicz. Dzięki tym zajęciom nauka przestaje być dla uczniów przykrym obowiązkiem, ale jest źródłem dobrej zabawy i satysfakcji z dokonywanych odkryć. Uczniowie biorą udział nie tylko w wykładach, prezentacjach, sami również wyszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania, prowadzą obserwacje głębokiego nieba i powierzchni słońca wykorzystując w tym teleskop internetowy oraz własny teleskop szkolny. „Meteor” nawiązał współpracę z Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach, co zaowocowało wyjazdami na Pikniki z Gwiazdami, jak i przyjazdem pracowników MOA na wykłady do Klubu Młodego Astronoma. Uczniowie nie tylko obserwują niebo i z chęcią spędzają czas w pracowni komputerowej, ale także biorą udział w wyjazdach pogłębiających ich wiedzę astronomiczną. Tak też cyklem wycieczek pod nazwą „Śladami Mikołaja Kopernika” udali się do Torunia, Olsztyna, Krakowa i Niepołomic. Co więcej, nabytą wiedzę sprawdzają z sukcesami w licznych konkursach tematycznych np. w Ogólnopolskim Konkursie „Astrolabium”, w Wojewódzkim Konkursie na Referat z Zakresu Astronomii i Astronautyki, organizowanym przez MOA w Niepołomicach (IV miejsce oraz wyróżnienia ) , w zorganizowanym przez NASA Ogólnopolskim Konkursie „Astrobot”, czy też w konkursie „A jednak się kręci” ( I miejsce). Uczniowie z Klubu Młodego Astronoma są godni podziwu za wielka pasję badawczą, za poświecanie wolnego czasu na coś pożytecznego i rozszerzającego horyzonty.

Chlubą Gimnazjum w Bystrej, które zdobyło III miejsce „Małopolskiej Szkoły z Pasją” jest odnoszące od wielu lat sukcesy, Szkolne Koło Teatralne, o którego głośnych premierach już pisaliśmy. Krótko przypomnijmy iż fascynację teatrem zaszczepiły w serach młodych gimnazjalistów nauczycielki Małgorzata Tarsa, Katarzyna Centarowska i Małgorzata Samsonowicz. Koło Teatralne (od kwietnia tego roku pod nazwą „Scena 154”) działa od 2002 roku i cyklicznie poszerza swoje szeregi o nowych zdolnych wykonawców. Młodzież doskonale sprawdziła się zarówno w poważnym repertuarze typu: „Dziady”, „ Lilie”, „Balladyna”, jak i w lżejszym, wystawiając na przykład : „ Śluby panieńskie”, „Poskromienie złośnicy”, „Skąpiec”, czy też ostatnio prezentowane „Damy i huzary”.
Uczniowie nie ograniczają się do występów scenicznych wyłącznie na forum szkoły, ale chętnie prezentują swój dorobek zapraszając do siebie szkoły Gminy Gorlice. Poprzez swoją ciężką, ale i owocną pracę, stanowią dobry wzór do naśladowania dla kolegów i koleżanek, a dodatkowo doskonale popularyzują literaturę wśród nastolatków.
Koło Teatralne zostało wielokrotnie zauważone i docenione przez znawców teatru. W samych ostatnich dwóch latach za swoją talent otrzymali bystrzanie następujące nagrody: III miejsce w Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Bajdurek” w Gorlicach (29.04.2013r.), II miejsce w XIV Małopolskich Spotkaniach Teatrów Gimnazjalnych ( dodatkowo jeden z uczniów otrzymał nagrodę indywidualną) w czerwcu 2013 roku. Ostatnio w kwietniu 2014 roku w Andrychowie, przyznano im wyróżnienie podczas IV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Dzieci i Młodzieży „Kocioł Teatralny”. Dojrzale interpretacje, ekspresja w przekazie oraz świetnie dobrane kostiumy, to powód sukcesu Koła Teatralnego „Scena 154”.

2 grudnia 2014 roku w Operze Krakowskiej miała miejsce uroczysta gala finałowa konkursu, podczas której przedstawiciele obydwu zasłużonych szkół odebrali z rąk Marka Sowy, Marszałka Sejmiku Wojewódzkiego certyfikaty oraz nagrody „Małopolskiej Szkoły z Pasją”.

W tym miejscu jeszcze raz należą się słowa najwyższego uznania dla młodzieży ze Stróżówki i Bystrej oraz ich opiekunów. Nie tylko rozwija się w tym placówkach pasję na niwie astronomii i teatru, ale co równie ważne, szczególne osiągnięcia tych młodych ludzi powodują, że o Gminie Gorlice jest głośno na całą Małopolskę.

Źródło: HaloGorlice
zdjęcia: materiały własne Zespołu Szkół w Stróżówce i Zespołu Szkół w Bystrej oraz www.fotogorlice.pl


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne