Strona główna

Gmina Gorlice

Edukacja »

Uczniowie z Ropicy Polskiej w niemieckiej telewizji ZDF

Uczniowie z Ropicy Polskiej w niemieckiej telewizji ZDF

Uczniowie szkoły podstawowej Zuzanna Krok, Emilia Cetnarowska, Jan Kruk reprezentowali szkołę z Ropicy Polskiej w telewizyjnym teleturnieju dla dzieci „1,2 oder 3” w niemieckim programie ZDF. Cała dzielna trójka pod opieką germanistki Joanny Ćwik udała się 8 maja w daleką podróż – do Monachium, gdzie w Unterföhring znajduje się studio ZDF Bayern. Na lotnisku oczekiwała nas ekipa produkcyjna formatu telewizyjnego „1,2 oder 3”, podczas drogi z lotniska do miejsca noclegowego uczniowie z zapałem fotografowali z okien samochodu osobliwości Monachium: już z daleka widoczny stadion Alianz Arena, swym wyglądem przypominający olbrzymie ufo i zarazem zadziwiający swym rozmiarem i konstrukcją, Centrum Olimpijskie, w którym w 1972 roku odbywały się XX Igrzyska Olimpijskie, siedzibę koncernu samochodowego BMW - Bayerische Motor Werke, jeden z najwyższych budynków w mieście (101 metrów) architektonicznie nawiązujący do czterozaworowego cylindra silnika samochodowego.

Po krótkim odpoczynku zmęczeni jeszcze podróżą udaliśmy się na spacer nad brzegiem rzeki Izar – jest to raj dla miłośników spacerów, kąpieli, grillowania, czy jazdy rowerem. Po spacerze udaliśmy się na uroczystą kolację, podczas której poznaliśmy uczniów i nauczycieli z drużyn przeciwnych z Niemiec i z Austrii. Jak powszechnie wiadomo- dzieci bardzo szybko nawiązują kontakty z rówieśnikami – a bariera językowa nie stanowi najmniejszych problemów .

Piątek rano dopadła nas trema i stres, uczniowie byli bardzo podekscytowani. W studio dostaliśmy własną garderobę. Charakteryzacja i układanie fryzur przerywane były salwami śmiechu, to nowe zabawne jak widać doświadczenie. Czas naglił nieustannie i po ostatnich wskazówkach reżysera formatu poznaliśmy temat quizu, który brzmiał dość znajomo – „Blau”. W quizie, którego moderatorem jest Elton (znany z „TV Total“ i „Schlag den Raab“) mierzą się 3 drużyny: jedna z Niemiec, jedna z Austrii a trzecia to drużyna międzynarodowa (tym razem Polska) i odpowiadają na 5 pytań, związanych z określonym tematem. Nasi uczniowie wywalczyli 2 miejsce, a zdobyte punkty przeliczono na niezłą sumkę Euro! Po nagraniu był oczywiście czas dla fotoreporterów, autografy i wywiady. Wszyscy uczestnicy cieszyli się z możliwości przeżycia tak wspaniałej telewizyjnej przygody.

Popołudnie spędziliśmy w miasteczku filmowym „Bawaria Filmstudio”. Znajduje się ono w miejscowości Geiselgasteig, jego obszar zajmuje ok. 36 hektarów (ok. 356.000 m²). Posiada ono ponad 25 hal zdjęciowych i całe zaplecze techniczne i technologiczne współczesnego przemysłu filmowego i telewizyjnego. Na terenie miasteczka filmowego powstawały filmy z udziałem m.in. Alfreda Hitchcocka, Billya Wildera, Orsona Wellesa, Stanleya Kubricka, Ingmara Bergmana, Sophii Loren, Heinza Rühmanna czy Elizabeth Taylor. Tu właśnie powstały takie filmy jak: Niekończąca się opowieść, Asterix i Obelix kontra Cezar, Das Boot, Mój własny wróg oraz seriale dla telewizji niemieckiej jak Marienhof, Tatort, Polizeifur 110.

Program z naszym udziałem będzie emitowany w sobotę 6 września 2014 r. o godz. 8.10 na kanale niemieckiej telewizji ZDF, w niedzielę 7. września 2014 o 17.35 na niemieckim kanale KIKA.

Oglądajcie nas!


Joanna Czajka - ĆwikMapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne