Strona główna

Gmina Gorlice

Edukacja »

„DZIEŃ COMENIUSA” w Zespole Szkół w Dominikowicach

Od września 2012 roku w Zespole Szkół w Dominikowicach realizowany jest Partnerski Projekt Wymiany Szkół w ramach programu Comenius wraz ze szkołami z Włoch, Węgier, Litwy, Holandii i Finlandii. Temat projektu związany jest z upowszechnianiem zdrowego stylu życia w takich sferach jak – zdrowe ciało, zdrowe środowisko, zdrowie psychiczne i emocjonalne oraz dobre relacje społeczne, zaś tytuł projektu to; „Healthy life for the healthy world”.

W dniu 16 maja 2013 roku odbyło się podsumowanie pierwszego roku pracy. Uczniowie, nauczyciele przeżyli wiele emocjonujących chwil. Koordynatorzy starali się, aby cała społeczność uczniowska była włączona w projekt, dlatego wiele działań przeprowadzono w formie konkursów. I tak w październiku odbył się konkurs na logo projektu na szczeblu szkolnym, który rozstrzygnięto podczas spotkania partnerów na Węgrzech. Następnie odbyły się zawody w skokach w workach, wyniki porównano ze wszystkich 6 szkół. W grudniu młodzież zaprojektowała fantastyczne stroje ekologiczne, a w styczniu przedstawiciele z każdej klasy przeprowadzili wywiad na temat zdrowego żywienia z doktor Janiną Kokoszka-Paszkot.

W lutym przygotowaliśmy się do wyjazdu do Holandii, podczas którego stworzono 6 –stronną piramidę żywieniową, na której umieszczono propozycje zdrowych przepisów kulinarnych ze wszystkich krajów. W wyjeździe do miejscowości Oss wzięło udział 3 uczniów i 5 nauczycieli. W marcu przetwarzaliśmy surowce wtórne na ozdobne przedmioty, w kwietniu tworzyliśmy strony do zdrowego kalendarza na nowy rok 2014.

Pod koniec kwietnia uczniowie z wszystkich klas (11 oddziałów) wylosowali jeden kraj europejski i przez 4 tygodnie przygotowywali się do Dnia Comeniusa. Każda klasa przygotowała prezentację o danym kraju oraz stoisko w formie biura podróży. Klasy walczyły o nagrodę główną – udział w wycieczce promującej zdrowy, aktywny tryb życia. Konkurs przebiegał w dwóch grupach wiekowych: klasy 1-5 szkoły podstawowej oraz klasy szóste szkoły podstawowej i 1 – 3 gimnazjum. Przygotowania klas przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Na stoiskach pojawiły się plakaty, foldery, przepisy kulinarne i produkty żywnościowe – pizza, ślimaki francuskie, chłodnik litewski i kołduny, sałatka grecka, sery holenderskie oraz inne ciekawe gadżety wykonane własnoręcznie – miniatura wieży Eiffla, Big Bena i inne. Klasy wylosowały następujące kraje:

Klasa I – Węgry – przygotowanie mgr Zofia Marszałek
Klasa II - Grecja - przygotowanie mgr Małgorzata Cebula
Klasa III – Finlandia - przygotowanie mgr Agata Wszołek
Klasa IV- Wielka Brytania – przygotowanie mgr Jerzy Lewiński
Klasa V - Hiszpania - przygotowanie mgr Małgorzata Krzemińska
Klasa VIa - Włochy – przygotowanie mgr Małgorzata Takeuchi
Klasa VIb - Holandia – przygotowanie mgr Renata Dulęba
Klasa I gimnazjum - Irlandia - przygotowanie mgr Ewa Roman
Klasa II gimnazjum - Niemcy - przygotowanie mgr Barbara Mika
Klasa III a gimnazjum - Litwa - przygotowanie mgr Anna Ziemba
Klasa III b gimnazjum - Francja - przygotowanie mgr Bogusław Oleszkowicz

Dwie zwycięskie klasy, które wygrały udział w wycieczce to: klasa V oraz klas I gimnazjum.


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne