Strona główna

Gmina Gorlice

Edukacja »

Projekt „Mocne korzenie” w Dominikowicach

W dniu 8 marca 2013 r. w Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym Wsi Dominikowice miało miejsce podsumowanie projektu „Mocne korzenie”. Zostało ono połączone z obchodami Światowego Dnia Poezji, który w Polsce przypada na 21 marca. Na spotkanie została zaproszona Pani Bronisława Betlej – poetka pochodząca z Dominikowic, która mimo licznych obowiązków i zajęć tworzy nadal z ogromną pasją, oddając się poszukiwaniu nieodgadnionego i ciągle zaskakującego świata.

 

Spotkanie było również okazją do zaprezentowania się uczniów Zespołu Szkół w Dominikowicach, którzy ukończyli Szkołę Muzyczną pierwszego stopnia w Gorlicach.

Projekt „Mocne korzenie” realizowany był w dwóch szkołach: Dominikowicach i Ropicy Polskiej. Został skierowany do 24 uczniów gimnazjum. Dotację pozyskano w ramach programu grantowego "Bank Ambitnej Młodzieży" Fundacji Banku Zachodniego WBK.

 
Jego celem było rozpoznanie poprzez twórcze działania dziedzictwa kulturowego Ziemi Gorlickiej oraz ukształtowanie poczucia wartości młodych, wkraczających w dorosłość ludzi, opartego na świadomości losów własnej rodziny, a poprzez historię prywatną poznanie specyfiki własnego wielokulturowego regionu.

 

Beneficjenci nauczyli się prowadzić badania genealogiczne na przykładzie własnych rodzin, dowiedzieli się, jak poszukiwać informacji w księgach archiwalnych, a także jak przeprowadzać wywiady z mieszkańcami wsi. Zebrany materiał został opracowany w postaci drzew genealogicznych i wywiadów dotyczących pochodzenia, losów i przynależności do „małej ojczyzny”.

Zajęcia prowadziły panie: Zofia Marszałek, Agnieszka Skowronek i Ewa Roman. Koordynatorem projektu była pani Renata Dulęba.


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne