Strona główna

Gmina Gorlice

Edukacja »

Bł. Jan Paweł II patronem Zespołu Szkół w Szymbarku

Niezwykła, historyczna uroczystość za nami!

RELACJA W GORLICKIEJ TELEWIZJI INTERNETOWEJ

 

 

21 maja 2012 roku Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Szymbarku uzyskały imię bł. Jana Pawła II. Po blisko 2 latach od inicjatywy ks. prałata – Proboszcza szymbarskiej parafii, wspólnych decyzjach Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, kilku miesiącach przygotowań, Przewodniczący Rady Gminy Gorlice mógł uroczyście odczytać Uchwałę Rady przyjętą na sesji w dniu 23 kwietnia br.

 

Wszystko zaczęło się wcześnie, w wypełnionym przez gości i społeczność szkolną, kościele parafialnym, gdzie o godzinie 10.30 rozpoczęła się msza św. koncelebrowana przez Jego Ekscelencję wraz z liczną grupą księży. Ksiądz biskup w homilii skupił się na godnych naśladowania cechach niezwykłej postaci Papieża – bł. Jana Pawła II, Naszego Patrona. W sprawowanej liturgii mszy św. aktywnie uczestniczyli uczniowie, rodzice, aktualni i byli nauczyciele oraz absolwenci naszej szkoły podstawowej i gimnazjum. Na zakończenie Eucharystii ks. bp W. Bobowski poświęcił sztandar Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szymbarku.

 

Od godziny 12 uczestnicy przenieśli się do szkolnej sali gimnastycznej, gdzie dalszą część uroczystości poprowadził Zbigniew Dudek. Gości powitał Dyrektor Zespołu Szkół Marek Dziedziak, który w wystąpieniu mówił, że Patron naszych szkół to nie tylko posąg, ale ktoś żywy i bliski całej społeczności szkolnej. Wspominał o wielu wcześniejszych inicjatywach wychowawczych szkoły skupionych wokół postaci Papieża – Polaka. Bł. Janie Pawle II – szukałeś nas, a teraz my przyszliśmy do Ciebie – zakończył. Następnie poczet rodziców i nauczycieli (Małgorzata Kamińska, Sabina Korzec – Smołkowicz, Marek Kukuła) przekazał sztandar w ręce dyrektora szkoły. Z jego rąk sztandar odebrał uczniowski poczet sztandarowy (Anna Ruchała, Joanna Jajko, Artur Nowicki).

 

Akt fundacji sztandaru podpisali darczyńcy, dzięki którym został on wykonany m.in.: ks. prałat Stefan Tabor, Jerzy Jemioła – Prezes Banku Spółdzielczego w Gorlicach, Monika Jajko – Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców ZS w Szymbarku, a także goście, m.in.: ks. bp. Władysław Bobowski, Stanisław Kogut – Senator RP, Barbara Bartuś – Posłanka na Sejm RP, Józef Nieć – starszy wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Mirosław Wędrychowicz – Starosta Powiatu Gorlickiego, Marek Bugno – Przewodniczący Rady Powiatu. 

 

W swoim wystąpieniu Ryszard Guzik – Wójt Gminy Gorlice mówił że to wydarzenie jest najważniejszym w historii szkoły, której sam był absolwentem. Wspomniał, że tak znaczący patron to wielki honor i zobowiązanie dla nauczycieli i uczniów.

 

   

Spośród wystąpień gości z wielką radością przyjęto zaproszenie, które skierowała Grażyna Pabis – Mazur (Dyrektor ZSE w Gorlicach) ze strony szkół im. Jana Pawła II w powiecie gorlickim do współpracy.

W trzeciej części naszych uroczystości licznie zgromadzeni goście, rodzice i uczniowie mogli wysłuchać koncertu poświęconemu osobie bł. Jana Pawła II, w programie którego znalazły się pieśni i teksty poetyckie prezentowane przez rodziców, nauczycieli i uczniów. Widzom przypadły do gustu zarówno wokalne wykonania muzyki poważnej w wykonaniu Chóru „Belfersingers”, jak i lżejsze aranżacje prezentowane przez szkolny zespół wokalny „Kantylena” z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. Wszystkich poruszyło znakomite wykonanie utworu „Strumień” przez absolwentkę naszego gimnazjum Justynę Sokulską. Wiele radosnych wzruszeń towarzyszyło występowi uczniów klas II szkoły podstawowej, którzy, przygotowani przez Iwonę Tapek, zaprezentowali barwną wiązankę tańców z całego świata. Koncert zakończyło premierowe wykonanie Pieśni Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. bł. Jana Pawła II w Szymbarku, skomponowaną przez Grzegorza Fiegę do słów krakowskiego poety Zygmunta Adamkiewicza. Uroczystemu koncertowi towarzyszyła także piękna wystawa fotogramów Jan Paweł II – Apostoł Pokoju autorstwa Włocha Arturo Mari i Koreańczyka Baik Nam Sika, sprowadzona na uroczystość przez Wójta Gminy Gorlice.

zdjęcia możesz zobaczyć też tutaj


Marek Dziedziak
Dyrektor ZS w Szymbarku


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne