Strona główna

Gmina Gorlice

Edukacja »

Wymiana młodzieży w Turcji w ramach programu „Młodzież w działaniu”

Wymiana młodzieży w Turcji w ramach programu „Młodzież w działaniu” “Olympic of childhood games”

W dniach od 31 stycznia do 6 lutego 2011 roku odbyła się wymiana młodzieży w miejscowości Kayseri w Turcji. Kayseri to cudowne miasto położone na wysokości 1043 m n.p.m. u podnóża wulkanu Erciyes (3916 m), najwyższy szczyt w środkowej Anatolii.

Tematem wymiany były gry i zabawy dzieci z różnych stron świata. W wymianie wzięła udział młodzież z Turcji, Litwy, Rumunii, Portugalii i Polski. Z Polski była to grupa uczniów z gimnazjum w Dominikowicach. Podczas 7-dniowego pobytu młodzi ludzie mieli okazję poznawać odmienne kultury, uczyć się gier i zabaw przedstawianych przez poszczególne kraje, ale co najważniejsze przełamywać stereotypy. Pobyt w Turcji stał się nie tylko olimpiadą gier i zabaw ale festiwalem radości, młodości i spontaniczności.

Zadziwiła nas duża ilość śniegu i mroźna pogoda oraz rozbrzmiewające regularnie modlitwy płynące z głośników w meczetach. Mieliśmy okazję zobaczyć Kapadocję z jej wspaniałymi widokami i ciekawymi formami skalnymi, Nevsehir, podziemne miasto w Talas, odpocząć na stokach góry Eriyes.

Lokalne władze w dzielnicy Talas oraz w mieście Nevsehir, przedstawiciele organizacji zajmujących się pracą z młodzieżą (Youth Center w Talas i Nevsehir) oraz firma wodociągowa miasta Kayserii przyjęły grupę młodzieży na oddzielnych spotkaniach. Relacje z tych wydarzeń były zamieszczone w prasie i lokalnej telewizji.

Organizatorem i koordynatorem wymiany był Yılmaz Metin Ünal

Polscy uczestnicy: Aleksandra Przepióra-Bąk, Damian Mikołajczyk, Szymon Szymczyk, Dawid Tumidajewicz, opiekun Małgorzata Takeuchi.


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne